narcicegi.gen.tr https://www.narcicegi.gen.tr Nar Çiçeği, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, narcicegi.gen.tr Thu, 03 Dec 2015 00:00:00 +0000 Thu, 23 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Nar Suyu https://www.narcicegi.gen.tr/nar-suyu.html Mon, 26 Nov 2018 19:05:24 +0000 Nar suyu, oldukça sevilen kış meyvelerinden olan nar hem taneleriyle tüketilebilir, hem de nar suyu çıkarılarak tüketilebilir. Nar özellikle antioksidan bakımından zengindir. Tüketeceğiniz bir narın içinde 10 bardak yeşil çayd Nar suyu, oldukça sevilen kış meyvelerinden olan nar hem taneleriyle tüketilebilir, hem de nar suyu çıkarılarak tüketilebilir. Nar özellikle antioksidan bakımından zengindir. Tüketeceğiniz bir narın içinde 10 bardak yeşil çaydan fazla antioksidan bulunmaktadır. Bu yüzden nar ve nar suyu mükemmel bir antioksidan kaynağı olarak kabul edilir. Yapılan araştırmalarda koyu renkli meyvelerin içeriğindeki polifenik sayesinde yangı ve oksidatif hasarın giderildiği belirlenmiştir. Nar suyu bu tür meyvelere girmektedir. Bu yüzden özellikle sağlıklı yaşamak için yapılan egzersizler sonucunda kaslarda meydana gelen geçici hasarla oluşan yangı ve ağrıların giderilmesinde nar suyunun yararlı etkisi olacaktır. 

Nar suyunun faydaları

Nar suyu güçlü bir antioksidan etkiye sahip olduğundan şeker ve kalp hastalarında damarlarda oluşan plak oluşumunu azaltacaktır. Belirttiğimiz gibi kaslardaki yangı ve ağrıyı polifenik içeriğiyle azaltmaktadır. Bu nedenle egzersizden sonra 1 bardak nar suyu içmenin yararı fazladır.

Nar suyundaki bileşenler kanserin ilerlemesine engel olmaktadır. Özellikle prostat kanserinde metastaz yapan kimyasalın etkisini azaltmaktadır. Erkeklerde ölümle sonuçlanan en etkili ikinci kanser olan prostat kanserinde kanserli hücrelerin yayılmasına engel olmak için testosteron hormonunun azaltılması gerekir. Fakat bu sağlansa bile, belli bir süre sonra kanser yayılımına devam etmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalarda nar suyunun metastazı önlediğine dair önemli sonuçlar alınmıştır. Tümörlü hücreler parçalanarak, yayılma olasılığı azalmaktadır. Bunu başaran nar suyudur. Bu yüzden tıpta nar suyu bileşenleri ile ilaç üretilmeye çalışılıyor. Ayrıca nar suyu prostat kanserinin kemiğe sıçramasına mani oluyor. Bunu kemiğe sıçrayan proteinin işlevini kısıtlayarak gerçekleştiriyor. Nar suyu tam anlamıyla prostat savaşçısıdır.

Nar Suyu
Nar suyunda kanser hücrelerinin seyrini engelleyen bileşenler olduğu belirlenmiştir. Bu yüzden kanseri önlemek amacıyla nar suyuyla uygulanacak yeni tedaviler geliştirilmeye çalışılıyor. Bu yüzden kansere karşı en önemli doğal çözüm olarak nar suyu tavsiye edilmektedir. Nar suyunun bu etkisi fareler üzerinde yapılan bir araştırmada kanıtlanmıştır. Her gün farelere verilen nar suyu konsantresi ile kanser hücrelerinin gelişimi durdurulmuştur. Farelere verilen nar suyu konsantresi bir kişinin günde içebileceği nar suyu miktarına denktir. Amerika'da yapılan bu araştırma kanser tedavisinde oldukça önemli bir aşamadır.

]]>
Nar Lekesi Nasıl Çıkar https://www.narcicegi.gen.tr/nar-lekesi-nasil-cikar.html Tue, 27 Nov 2018 01:47:39 +0000 Nar lekesi nasıl çıkar, bildiğiniz gibi nar çok taneli ve sulu bir meyvedir. Üstelik renk olarak ta kırmızıdır. Nar yiyenler genellikle tanelerini üzerine giysilere ya da eşyalara düşürebilir. Oldukça sulu olduğundan tanelerin Nar lekesi nasıl çıkar, bildiğiniz gibi nar çok taneli ve sulu bir meyvedir. Üstelik renk olarak ta kırmızıdır. Nar yiyenler genellikle tanelerini üzerine giysilere ya da eşyalara düşürebilir. Oldukça sulu olduğundan tanelerin değdiği yerde hemen leke oluşur. Bu nedenle nar lekesi istenmeyen lekelerden biridir. Çünkü çıkarması oldukça zor olur. Fakat henüz taze iken müdahale edilirse, nar lekesi bile kolayca çıkarılabilir. Nar lekesini kolay çıkarmak için bazı önerilerde bulunmak istiyoruz. Umarız bu yöntemler sizlere de yararlı olur.

Nar lekesi nasıl çıkar

Limon kolonyası ile taze nar lekesi çıkarmak: Nar lekesi henüz taze olduğunda daha kolay çıkacaktır. Bu aslında her türlü leke için geçerlidir. Bu yüzden erkenden nar lekesine müdahale etmelisiniz. Bunun için limon kolonyasından faydalanabilirsiniz. Nar lekesini limon kolonyası ile silerseniz, oldukça kolay şekilde çıkacaktır. Lekenin olduğu yere bir miktar limon suyu dökün. Bunu süre beklettikten sonra lekenin olduğu yeri güzelce silmeniz gerekir. Fakat bunu yaparken beyaz bir bez kullanmalısınız. Çünkü renkli bir bezle silerseniz, kolonyada bulunan alkol bezin rengini açacaktır. Bu durumda nar lekesi olan kumaşın üzerinde başka lekelerde oluşacaktır. Bu durumda işiniz daha zorlaşır. Belki de kumaştaki lekeyi çıkaramayacaksınız.

Nar Lekesi Nasıl Çıkar
Kurumuş nar lekesini çıkarmak: Nar lekesini her zaman erken aşamada fark etmenizi diliyoruz. Ancak görmediğiniz yerdeki nar lekesi zamanla kuruyacaktır. Bu durumda sizin de işiniz zorlaşacak. Eğer lekenin olduğu kumaşın türü uygun olursa, bunu leke çıkarıcı deterjanla temizlemenizi tavsiye ederiz. Bir süre deterjanla lekeli yeri bekletin ve ardından uygun şekilde kumaşı yıkayın. Eğere hassas bir kumaş değilse, nar lekesi bu şekilde çıkacaktır.

Nar lekesini çıkarmak için en etkili yöntem dediğimiz gibi limon kolonyasıdır. Ancak bu taze nar lekesinde etkilidir. Gerek giysilerinizde, gerekse döşeme, koltuk gibi yerlerdeki taze nar lekesi bu şekilde çıkacaktır. Uygulamayı anlattığımız şekilde yapabilirsiniz. Lekelerde elinizi çabuk tutmalı ve hızlı bir şekilde lekeyi çıkaracak uygulamaları yapmalısınız. Leke kurudukça çıkarması da oldukça zor olacak, belki de çıkaramayacaksınız. Bu kurallar nar lekesi içinde geçerlidir.
]]>
Hamilelikte Nar Yemek https://www.narcicegi.gen.tr/hamilelikte-nar-yemek.html Tue, 27 Nov 2018 08:07:31 +0000 Hamilelikte Nar Yemek, hamile kaldığınız an esasında pek çok duyduğunuz bilgi tamamıyla hurafelerden oluşur.  Bayanın yememesi gerekli olan pek çok besin çıkar ve esasında bunların çoğu tamamıyla hata bilgilerdir.  Bu Hamilelikte Nar Yemek, hamile kaldığınız an esasında pek çok duyduğunuz bilgi tamamıyla hurafelerden oluşur.  Bayanın yememesi gerekli olan pek çok besin çıkar ve esasında bunların çoğu tamamıyla hata bilgilerdir.  Bu bilgilerden biri de hamile bayanlarda nar yenmemesi durumudur. Çoğu kişi bebekte kir ve iz bırakacağını düşünmekte ve bu yüzden yemektedir. Hamilelikte nar yenilir mi sualine hiç aldırış etmeden dilediğiniz benzeri yiyebilirsiniz. Hiçbir lekelenme olmayacaktır tabi ki. Tıbbı olarak henüz böyle bir vaziyet ispatlanmış değil tamamıyla söylemlerde işarettir. Narı tüketirken her meyvede meydana geldiği benzeri mübalağa etmemek gerekir. Gün içerisinde bir tane yiyebilir ve gerisini önleyebilirsiniz. 

Hamilelikte Nar Yemek
Hamile hurafeleri adı altında meydana gelen pek çok vaziyet gebelere zor anlar yaşatıyor. Aklınızda meydana gelen her soruyu profesyonel doktorlarınıza danışabilirsiniz. Son derece yararlı bilgiler alacak ve farklı sürede içinizin rahatlamasına destekçi olacaklar. Yine şunlar benzeri çeşitli besinler meydana gelen çilek, ciğer benzeri besin maddeleri de gerektiği civarı yenebilir. Sizlerde bu stil verilere kapılmayın ve mümkün ise gebeliğinizi bir diyetisyen beraberinde yaşayarak daha sağlıklı yemeye dikkat ediniz. Umarız en kısa sürede sıhhatle çocuğunuzu elinize alırsınız. Narın içerisinde bir damla cennetin suyundan bulunduğunu biliyor muydunuz. Ve hamilelerin bunu yemesini Peygamber efendimiz s.a.v in tavsiye ettiğini.  Ve bunu yerken ne birini biriyle paylaşın nede yere düşürün diyor. Başka bir deyişle bütün bir narı tek başınıza yiyecekmişsiniz.
]]>
Nar Çiçeği Rengi https://www.narcicegi.gen.tr/nar-cicegi-rengi.html Tue, 27 Nov 2018 23:40:23 +0000 Nar çiçeği rengi, rengin asıl kaynağını canlı nar çiçeğinden almaktadır. Kurumuş nar çiçeği rengi farklıdır. Daha koyu ve morumsu bir renktedir. Ancak tam olarak ne pembe kadar açık, ne de kırmızı kadar koyu olan n Nar çiçeği rengi, rengin asıl kaynağını canlı nar çiçeğinden almaktadır. Kurumuş nar çiçeği rengi farklıdır. Daha koyu ve morumsu bir renktedir. Ancak tam olarak ne pembe kadar açık, ne de kırmızı kadar koyu olan nar çiçeği rengi her ikisini arasında bir tonda. Rengi, bir miktar mora benzetebilmek de mümkün.  

Nar Çiçeği Rengi Nerelerde Kullanılır

Nar çiçeği rengi son yılların en trend renkleri arasında. Ayakkabıdan çantaya, ojeden, kıyafetlere kadar pek çok yerde nar çiçeği rengini görmek mümkün. Nar çiçeği renginin moda olması, mağaza raflarında pek çok parçanın da bu renkte karşımıza çıkmasını sağlıyor. Nar çiçeği renkli abiyeler, tunikler, pantolonlar, bluz ve gömleklerden, takılara, aksesuarlara kadar, daha pek çoklarını raflarda görmek mümkün.

Nar çiçeği, kıyafet ve kullandığımız eşyalara rengini vermek dışında başka işlerinde üstesinden gelmekte. Nar çiçeği, çayı yapılarak tüketildiğinde, yağ yakıyor, tatlı isteğini azaltıyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor.

Nar Çiçeği Rengi

Cıvıl cıvıl insanın içini açan bir renk olan nar çiçeği rengi özellikle yaz aylarında çok tercih edilen renklerden. Özellikle birbirine yakın tonlarda kombinlendiğinde oldukça şık duracak bir renk. Örneğin nar çiçeği rengini pembe, mor, lila renkleri ile bir araya getirmek gayet iyi gidebilir. Elbette ki renkler insanların kişisel tercihleridir. Ancak moda, her zaman insanın beğenisini değiştirebilecek büyüklükte bir etkiye sahiptir. Bu sebeple nar çiçeği rengi moda olduktan sonra çok daha fazla ön plana çıkmaya ve hemen her yerde boy göstermeye başladı.

]]>
Nar Çiçeğinin Zayıflamada Faydaları https://www.narcicegi.gen.tr/nar-ciceginin-zayiflamada-faydalari.html Wed, 28 Nov 2018 14:37:04 +0000 Nar çiçeğinin zayıflamada faydaları, Nar çiçeği özellikle içinde bulundurduğu yüksek miktarda C vitamini  sayesinde soğuk algınlığı, üşütme, girip gibi hastalıkları önlüyor. Öksürük gibi hastalıklarında
Nar çiçeğinin zayıflamada faydaları, Nar çiçeği özellikle içinde bulundurduğu yüksek miktarda C vitamini  sayesinde soğuk algınlığı, üşütme, girip gibi hastalıkları önlüyor. Öksürük gibi hastalıklarında nar çiçeği çayı çok faydalı oluyor. Nar çiçeği sayesinde öksürüğünüzün geçtiğini göreceksiniz. Nar çiçeği vücuttaki zararlı hücrelerin oluşumunu engelliyor. Özellikle kanser hastalıklarında hücrelerin oluşumunun önüne geçmek için çeşitli ilaçlar kullanıldığını biliyoruz. Bu yüzden şifalı bitkilerden nar çiçeği ile bu zararlı hücrelerin önüne geçebilirsiniz. Nar çiçeği aynı zamanda doğal bir ağrı kesicidir. Baş ağrılarına iyi geliyor. Çünkü yüksek miktarda antioksidan taşıyan bir bitkidir. Nar çiçeği bitkisi vücudumuzun hemen hemen tüm hücreleri yeniliyor.

Nar çiçeği metabolizmanızı daha hızlı çalıştırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Cilt bakımında bir çok ürünlerin içinde de nar çiçeği kullanılıyor. Gençlik iksiri olarak birliniyor. Nar çiçeği bitkisi cilde de çok iyi geliyor. Cildinizin daha genç görünmesini istiyorsanız nar çiçeği çayı içmelisiniz. Diş eti hastalıkları olanlara da nar çiçeği öneriliyor. Diş etlerinde oluşmakta olan ya da oluşmuş olan bütün problemlerin bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kireçlenmelerin  de önüne geçiyor. Nar çiçeği, sürekli kullanımda hayatınıza renk getirecektir. Her geçen gün daha da gençleştiğinizi göreceksiniz.

Nar çiçeği en çok diyette kullanılıyor. Çünkü tatlı krizi yaşayan kişilerin bu bitkisel çaydan içmeleri çok  faydalı oluyor. Kan şekerini dengeleyici özelliği bulunan nar çiçeği bitkisi tatlı ihtiyacı hissini en az seviyeye indiriyor. Aynı zamanda kilo vermenize yardımcı oluyor. Nar çiçeği metabolizmayı çalıştırıyor ve yediğiniz  besinlerin yağ oluşmasının önüne geçiyor. Daha az kalorili yiyecekler tüketmenizi sağlar. Nar çiçeği çayını abartmayacak şekilde günde maksimum 2 kahve fincanı olmak üzere içmenizi tavsiye ediyoruz.
Nar Çiçeğinin Zayıflamada Faydaları 
 Nar çiçeği zayıflamada faydaları çok etkili oluyor. İçerdiği yüksek oranda C vitamini vücudun güçlenmesini ve yağ hücrelerinin yakılarak yok edilmesini sağlıyor. Özellikle basen, göbek, bel çevresinde birikmiş yağlar için nar çiçeği çayı  çok faydalı etki gösteriyor. Nar çiçeği çayı, kan şekerini düzenliyor. Bu sayede sık sık, geç doyma sorunlarını da ortadan kaldırıyor. Kan şekeri düzenli olduğunda açlığa bağlı halsizlik, sinir, mide bulantısı gibi olumsuz rahatsızlıklar da ortadan kalkıyor. Nar çiçeği çayı faydalarından biri de sindirim sistemini ve hazmetme  sorunu yaşayan kişilerde tedaviye yardımcı oluyor. Bağırsaktaki kurt  ve parazitleri temizliyor ve tedaviye yardımcı oluyor. Nar çiçeği çayı aynı zamanda kabızlık problemi  için de harika bir çözüm oluyor.

Nar çiçeği zayıflamada faydalı olduğu için kilo problemleri olanlar kişiler tüketebilirler. Nar çiçeğini  aktardan alabilirsiniz. Bir tutam kuru nar çiçeğini 1-2 fincan kaynamış suya atarak 4-5 dakika demleyerek içebilirsiniz ve içerisine tarçın, limon, karanfil ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu çayı soğukta içebilirsiniz. Günde iki çay fincanı içilen çay sayesinde tokluk hissi veriyor. Bu yüzden tatlı yeme isteği  yok oluyor. Bu sayede  kilo verirsiniz ve fazla yağlardan kurtulursunuz. Zayıflamada etkili olmasına rağmen her derde de devadır. Bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak tüm bitki çaylarında olduğu gibi sağlıklı kişilerde bile günde 3 fincandan fazla içilmesi tavsiye edilmiyor.  Aktardan alacağınız kuru nar çiçeğinin taze olduğundan emin olun. Çünkü nar çiçeği çayı bitkisi gibi nar çiçeği kurusunun da raf ömrü 6 aydır. Ayrıca tansiyon düşürücü etkisi bulunuyor. Bu yüzden düşük tansiyonu kişilerin nar çiçeği çayını içmesi sakıncalı oluyor.
]]>
Nar Çiçeği Çayı Faydaları https://www.narcicegi.gen.tr/nar-cicegi-cayi-faydalari.html Wed, 28 Nov 2018 21:46:25 +0000 Nar Çiçeği Çayı Faydaları, Zayıflamak isteyen kişiler için nar çiçeği çayı faydaları nelerdir belirtmek istiyoruz. Tatlı krizlerinden kabızlığa, sık sık acıkmaktan mide şişkinliğine kadar birçok sorun Nar Çiçeği Çayı Faydaları, Zayıflamak isteyen kişiler için nar çiçeği çayı faydaları nelerdir belirtmek istiyoruz. Tatlı krizlerinden kabızlığa, sık sık acıkmaktan mide şişkinliğine kadar birçok soruna çare olan nar çiçeği çayı kesinlikle tüketmeniz gereken bitkilerin başında gelmektedir. Nar çiçeği çayı içeriğinde bulunan vitaminler ve antioksidan etki oluşturan maddelerden dolayı sindirime fayda sağlamaktadır.  Ekşi tadından dolayı kimi yerlerde ekşi çay olarak da adlandırılan ve aktarlardan kolaylıkla temin edilecek olan bu muhteşem bitki içerisinde adeta bir şifa denizi saklamaktadır. Nar çiçeği, özellikle içerisinde barındırmış olduğu yüksek C vitamini oranıyla dikkat çekmekte. Özellikle kış aylarında kişilerde aniden beliren grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmaya uygun bir bünyeniz varsa nar çiçeği çayıyla tanışmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bu harika bitki sizin için beliren hastalıklarla savaşacak bir asker niteliğindedir. Aynı zamanda antibiyotik ve antioksidan özellikler oluşturan bu bitki vücudunuzu baştan yenileyecek özellikleri sağlar. Nar çiçeğinin bu güçlü etkileri, bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesine de yardımcı olmaktadır. Vücuttaki her türlü iltihabın temizlenmesine yardımcı olan bu bitkiyi kaynatılarak ağzınızda birkaç dakika bekletirseniz diş eti problemlerine de iyi geldiğini fark edeceksiniz. Yapılan araştırmalar özellikle böbrekten iltihabın giderilmesinde iddialı olan bu bitkinin kanserli hücre sayısını azaltmış olduğu ve mide kanserinin tedavisinde yardımcı olacağını belirtmektedir.

Nar Çiçeği Çayı Faydaları

Nar Çiçeği Çayı Faydaları:

 • Nar çiçeği çayı yağ yakıcı etkisi: İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini bulunduran nar çiçeği çayı, vücudun güçlenmesini ve yağ hücrelerinin yakılarak yok edilmesine olanak sağlamaktadır. Özellikle basenlerde, göbek, bel çevresinde n-biriken yağlar için nar çiçeği çayı faydalı etki göstermektedir.
 • Kan şekerini düzenliyor: Yapılan araştırma sonuçlarına göre nar çiçeği çayı, kan şekerini düzenlemekte. Bu sayede sık sık acıkma hissi, geç doyma sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır. Kan şekeri düzenli olduğunda açlığa bağlı halsizlik belirtisi, sinirlilik hali, mide bulantısı gibi olumsuz etkiler de ortadan kalkmaktadır. 
 • Nar çiçeği çayı mide şişkinliğine etkisi: Nar çiçeği çayı faydalarından biride sindirim sistemini güçlendirmesi ve hazmetme problemi yaşayan kişilerde tedaviye yardımcı olmasıdır.
 • Nar çiçeği çayı tatlı krizlerini engelliyor: Tatlı krizlerini kesmek istiyorsanız eğer, nar çiçeği çayı size bu konuda destek olacaktır. Günde bir iki fincan içilen nar çiçeği çayı sayesinde kan şekeri ve tokluk hissi düzenlenecek, tatlı yeme isteği yok olacaktır. Bu şekilde kilo verilecek ve fazla yağlarınızdan kurtulmuş olacaksınız.
 • Nar çiçeği çayı cilt parlaklığı etkisi: Eski zamanlardan beri aranan gençlik iksiri, rengiyle sizi cezbeden bu muhteşem bitkide gizlidir. Yüksek antioksidan maddesi içermesinden dolayı anti-aging etki oluşturan bu harika bitki ölü hücrelerin yenilenmesine etkili bir özelliğe sahip olmaktadır. Düzenli olarak tüketiminde ise cildinizin parlaklığını arttırmaya yardımcı olacaktır. Başta Kuzey Afrika'da, Kuzey Amerika ve Güney Amerika olmak üzere bütün dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlayan bu bitki çayı kireçlenmeyi önleyici özelliğe sahip olduğundan dolayı kireçlenme problemi olan kişilerin nar çiçeği çayı tüketmesiyle bu problemi vücutlarından söküp atacaklardır.
 • Nar çiçeği çayı bağırsaklarda etkisi: Kan şekerini düzenleyen nar çiçeği çayı, yüksek tansiyon hastalarına iyi gelen ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmakta ve sindirim sıkıntısı yaşayan kişilerde rahatlıkla kullanmaktadır. Bağırsak yaraları ve bağırsak iltihaplanmalarına da tedavi edici özelliğe sahip nar]]> Nar Ekşisi https://www.narcicegi.gen.tr/nar-eksisi.html Thu, 29 Nov 2018 09:01:21 +0000 Nar Ekşisi: evde yapabileceğiniz nar ekşisi tarifini sizlerle paylaşalım. 5 kilogram kabuklu nar ve 1 yemek kaşığı tuz ile evde nar ekşisi yapabiliriz. 5 kilogram nardan yaklaşık 300-350 ml nar ekşisi elde edebiliriz. Tabi b Nar Ekşisi: evde yapabileceğiniz nar ekşisi tarifini sizlerle paylaşalım. 
  5 kilogram kabuklu nar ve 1 yemek kaşığı tuz ile evde nar ekşisi yapabiliriz. 5 kilogram nardan yaklaşık 300-350 ml nar ekşisi elde edebiliriz. Tabi bunlar narın tanelerinin azlığı ya da çokluğuna göre de değişebilir.

  Nar ekşisi yapımı: bütün narları bıçak yardımıyla bölelim. Böldüğümüz narları tahta kaşık yardımıyla içindeki taneleri çıkaralım. Çıkarılan nar tanelerini içinde kalan nar zarlarından ayıralım. Robot yardımıyla nar tanelerini ezelim. Robotton çıkarıp süzgeç ile nar tanelerini iyice sıkarak süzelim. Süzülen nar suyunu geniş tencereye alıp 3-4 saat kaynatalım. Nar suyu kaynarken üzerindeki köpükleri almayı unutmayın. Yoğun akışkan bir kıvam aldığında nar ekşisini kapatmaya 5 dakika kala tuzu içine atalım. Altını kapattıktan sonra soğumaya bırakalım. Soğuduktan sonra cam şişe veya kavanozlara nar ekşilerini koyalım.  Buzdolabında saklayalım. Nar ekşiniz hazır artık yemekleriniz de veya salatalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  Nar Ekşisi
  Size nar ekşisi yaparken ki püf noktalarını da verelim:
  • Narlarınız mutlaka ekşi olmalıdır.
  • Narları tanelerine ayırırken içindeki zarları ayırın yoksa o beyaz zarlar acı tat verir.
  • Kıvamı yoğunlaştığında pekmez gibi olduğunda  hemen ocaktan alınmalı.
  • Nar suyu asitli olduğu için kaynatırken alimünyum veya demir kap kullanmak yerine tadının bozulmaması için çelik kap kullanılmalı.
  • Nar ekşisine tuz atılmasının nedeni mayalanmayı önlemektir atılmaz ise mayalanır ve şarap olur. 
  ]]>
  Nar Çiçeğinin Faydaları https://www.narcicegi.gen.tr/nar-ciceginin-faydalari.html Thu, 29 Nov 2018 23:14:29 +0000 Nar Çiçeğinin Faydaları,  Narın kendisinin faydaları olduğu gibi çiçeğinin de bir çok faydası vardır. Nar çiçeği C vitamini deposu gibidir. Nar çiçeği bazı bölgeler de Mekke Gülü ya da Medine Gülü olarak da b Nar Çiçeğinin Faydaları,  Narın kendisinin faydaları olduğu gibi çiçeğinin de bir çok faydası vardır. Nar çiçeği C vitamini deposu gibidir. Nar çiçeği bazı bölgeler de Mekke Gülü ya da Medine Gülü olarak da bilinmektedir. Nar çiçeğinin kurusu da satılmaktadır. Kurusundan çay yapılır ve o çay sıcak ve soğuk olarak da tüketilebilir. Kilo vermek isteyenler için tüketilmesi gereken bir bitkidir. Yağları yakma özelliğiyle çabuk kilo verdiren nar çiçeği bitkisi  kilo vermek isteyenler için birebirdir. Özellikle göbek, bel, basen gibi bölgelerde yağ yakma özelliğini gösterir.

  Nar Çiçeğinin Faydaları
  Nar Çiçeğinin Faydaları İse Şunlardır:
  • İshali önler
  • Ölü hücreleri yeniler
  • Kandaki şekeri düzenler
  • Yüksek tansiyonu olanlara iyi gelir
  • Grip ve öksürükte nefes açıcı etkisi vardır
  • Böbrek iltihabına iyi gelir
  • Kireçlenmeyi önler
  • Kanı temizler
  • Sindirim sistemini kuvvetlendirir
  • Mide şişkinliğini de alır
  • Tatlı krizini keser
  • Yağları yakar
  • Eski yaraların iyi olmasını sağlar
  • Suyu ile gargara yapılırsa ağız ve diş hastalıklarına iyi gelir
  • Kolesterol hastalıklarına iyi gelir
  • Bağırsak kurtlarını düşürür
  •  İltihabı önler
   İşte bu kadar etkili ve güçlü bir bitkidir nar çiçeği. Fakat fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Fazla tüketildiği takdir de kalbe zarar verebilir.
  ]]>
  Rüyada Nar Görmek https://www.narcicegi.gen.tr/ruyada-nar-gormek.html Fri, 30 Nov 2018 00:31:32 +0000 Rüyada nar görmek çoğunlukla hayra yorulur. Rüyada nar görülmesi evli değilseniz eşe, evliyseniz çocuğa, parasal açıdan güzel zamanlara, zenginliğe delil sayılmaktadır. Rüyada görülebilen kırmızı nar taneleri elin Rüyada nar görmek çoğunlukla hayra yorulur. Rüyada nar görülmesi evli değilseniz eşe, evliyseniz çocuğa, parasal açıdan güzel zamanlara, zenginliğe delil sayılmaktadır. Rüyada görülebilen kırmızı nar taneleri elinize geçecek altın model, beyaz nar taneleri de elinize geçecek gümüş model yorumlanmıştır. Rüyada görülebilen nar mevsiminde başka bir deyişle kış mevsiminde görüldüyse düşü gören kişinin emeğiyle kazanacağı mala ve mülke yorulur. Mevsimi haricinde başka bir deyişle yazın görülebilen nar,  kişinin haksız para sağlayacağına, eline haram ücret geçeceğine işarettir.  

  Rüyasında nar gören bir adam
  Genel model eş ile çok fazla miktarda güzel bir bayan ile evleneceğinize delil sayılmaktadır. Nar tüm, dayanıklı ve güzelse bekar bir kadınla, nar çatlamış ise dul bir kadınla evleneceğinize delil sayılır .
   
  Rüyada Nar Yeme
  Rüyada ekşi nar yediğini gören kişi, şayet hakikat yaşamda da ekşiyi seviyorsa, eşya mülk sahibi olunacağına, zati malı mülkü varsa henüz da artacağına ve işlerinin iyiye gideceğine delil sayılmaktadır. Rüyada nar kabuğu yiyecek hastalıktan şifa aramaya delil sayılmaktadır.

  Rüyada Nar Ağacı Görülmesi 
  Rüyada nar ağacı görülmesi varlıklı ve bonkör bir kişiden sizlere gelebilecek yardıma delil sayılmaktadır. Nar ağacındaki narlar olgunsa ve onları topladığınızı gördüyseniz, hastalığınızdan şifa aramaya, parasal açıdan rahatlamaya, zenginliğe ve önünüzdeki keyifli, sevinçli, sevinçli zamanlara delil sayılmaktadır. Şayet topladığınız narlar hamsa, tam olmamışsa, hastalığa, parasal açıdan kolay değil hale düşmeye, fukaralığa ve sizi bekleyen kolay değil zamanlara delil sayılmaktadır. Rüyada görülebilen nar ağacını kesmek çok fazla miktarda berbat yorulur. Uzak olmamış sürede yaşayacağınız berbat, mukassi ve huzursuz zamanların olunacağına ve bunu düzeltmek amaçlı elinizden bir bir şey gelmeyeceğine delil sayılmaktadır.

  Rüyada Nar Görmek
  Rüyada Nar Suyu İçmek 
  Rüyada görülebilen nar suyu kişinin elinize geliyor olacak durumda olan paranın ağır ağır değil su benzeri akacağına işarettir, zenginlik model yorulur. Tatlı nar mala, imar edilmiş şehre, hanım yahut çocuğa; kırmızı nar taneleri altına,  beyaz nar taneleri gümüşe; ekşi nar hüzün ve eleme, ekşiyi seven kimse amaçlı rızık ve mala; nar kabuğu yiyecek hastalıktan şifa bulmaya; nar suyu kişinin nafakasına, nar ağacı inançlı, varlıklı ve bonkör kimseye; nar ağacını kesmek akrabayla ilişkiyi kesmeye; nar taneleri kolaylıkla ele geçirilen mala,  nar çiçeği güzel kadına ve hayırlı evlada delil sayılır. Olmuş narları toplamak, servete, hamlarını toplamak sağlık sorunu, üzüntü ve eleme işarettir.  

  Kışın nar rüyası görülmesi hayırlıdır.  Kırmızı nar zenginlik model yorulur. Çocuk kız rüyada ekşi nar yerse pekte hayırlı olmamış birisine aşık olacaktır. Nar ayıkladığını görülmesi çok fazla miktarda ücret elde etmek demektir. Olmuş narları toplamak, zenginliğe, hamlarını toplamak sağlık sorunu, üzüntüye yorulur. Kırmızı nar, bolluk, zenginlik model yorulur. Çocuk kız amaçlı ise evliliktir.  

  Rüyada nar görülmesi
  Şayet zamanında olursa, rüya görenin çalışması nispetinde eşya ve para elde edeceğine delil sayılır. Mevsimi haricinde nar görülmesi iyi değildir. Tatlı nar, eşya ve ücret sahibi bir tanesi ile evlenmeye; eksik nar ise eleme işarettir. Narın arzu eder zamanında arzu eder zamansız ağaçtan koparmak hayır değildir. Kadın amaçlı ziyaret ve mücevherata, adam amaçlı de evlada, hükümet memurları amaçlı terfiye, subaylar amaçlı emirlerinin geçmesine, köylü amaçlı ekim bereketine, tüccar amaçlı fazla miktarda siyah, milletçe amaçlı güzel bir yönetime yorulur. Bir yabancı söylentiye göre de: rüyada görülebilen tatlı nar, birikmiş mala, hanıma, imar edilmiş nahiyeye, eşya ve çocuğa işarettir. Nar, düşü görenin haline]]> Kudret Narı Faydaları https://www.narcicegi.gen.tr/kudret-nari-faydalari.html Fri, 30 Nov 2018 18:56:11 +0000 Kudret narı faydaları, kudret narı halk arasında özellikle sindirim sistemi problemleri için, mide rahatsızlıkları için kullanılan şifalı bir bitkidir. Bu etkisinden yararlanmak için kudret narı saf zeytinyağı ve balla birlikt Kudret narı faydaları, kudret narı halk arasında özellikle sindirim sistemi problemleri için, mide rahatsızlıkları için kullanılan şifalı bir bitkidir. Bu etkisinden yararlanmak için kudret narı saf zeytinyağı ve balla birlikte kullanılır. Bu karışım nazır olarak bile satılır. Lif oranı zengin olan, vitamin ve mineraller içeren, antioksidan etkisi olan kudret narı, sağlık açısından önemli etkilere sahiptir. Polipeptit P içerdiğinden kandaki şeker oranını düşürür. Charantin denilen anti diyabetik ajan, karaciğerde, kaslarda ve adipoz dokuda bulunan hücrelerdeki glikoz alımını, sentezini arttırır. 100 gram kudret narında 84 mg C vitamini olduğundan, serbest radikallerin yaptığı kanseri önleme etkisini üstlenebilir. Kudret narı bunların dışında çeşitli mineraller, vitaminler, bitkisel niasin, flavonoidler, pridoksin gibi vücuda yararlı maddeler içerir. Kudret narı günümüze kadar yapılmış çeşitli klinik çalışmalarla yararlı etkileri tespit edilmiş, halen daha hakkında araştırmalar yapılan bir bitkidir. Bu nedenle ihtiyacı olanlar kudret narını uzmana danışarak kullanabilir.

  Kudret narının yararlı etkileri

  Kudret narı anti ülser etkisine sahiptir: Sindirim sistemindeki ülser, gastrit, reflü gibi mide rahatsızlıklarında kudret narı kullanımı oldukça yaygındır. Charantine denilen bir maddeyi içeren kudret narı, mide asidini attıran helicobakter pylori adındaki bakteriyi yok eden bir etkiye sahiptir. Bu sayede mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Çünkü bu bakteri mide ülseri oluşumunun nedenidir. Kudret narının bu yararı klinik çalışmalarla tespit edilmiştir. Toplumda yaklaşık % 10 oranında etkisi olan gastrik ülser kudret narıyla tedavi edilebilir.

  Kudret Narı Faydaları
  Kudret narı anti diyabetik etkiye sahiptir: Kudret narındaki charantine denilen madde hakkında 1962 yılında tavşanlar üzerinde bir çalışma yapılmıştır. Bu araştırmada kudret narının anti diyabetik etkisi tespit edilmiştir. Bu madde vücuttaki insülün duyarlılığını arttırır. Bunun yanında içeriğindeki laktin de aynı etkiye sahiptir. Periferik dokudaki hareketiyle kan şekerini düşürür. Lektin içeriği de kanda hipoglisemik etki gösterir. Kudret narı bu etkileri tüketildikten hemen sonra göstermeye başlar. Şeker hastalığı bilindiği gibi, toplumda giderek daha küçük yaşlarda ortaya çıkmaya başlamıştır. Çocuklarda, gençlerde bile görülmektedir. Bu nedenle kudret narının anti diyabetik etkisi çok önemsenmelidir. Kan şekerini düzenleyici etkisi günümüzde modern tıpta bile kabul edilmektedir. Bitkiden elde edilen ekstrede bulunan madde, enerji mekanizması üzerinde etkili olan şekerin hücrelere girişini kolaylaştırır. Bu işlemi AMKP denilen enzimi düzenleyerek gösterir. Şeker hastalarına verilen haplarda bu enzimi harekete geçiren maddeler bulunur. Ayrıca çeşitli aktivitelerde bu enzimi aktive eder. Kudret narı bu etkiyi doğal yollardan yaptığından, şeker hastaları bakımından yararlıdır. Fakat bir uzman eşliğinde kullanılması daha doğrudur.

  Kudret narı anti kanser etkisine sahiptir: Yapılan araştırmalar kudret narının  anti kanser etkisi olduğunu belirlemiştir. Günümüzde Hindistan'da meme kanserinde yaygın olarak kullanılır. Bu ülkede kudret narı karela adıyla tanınmaktadır. Ayrıca omurilik felçlilerinde bası yaralarının tedavisinde, yatalak hastaların yatak yaralarının tedavisinde kullanılır. Çünkü kudret narı momordicin denilen bir madde içermektedir. Vücuttaki açık yaraları da doğal antibiyotik etkisiyle tedavi eder. Bütün bu yararlı etkileri için kudret narının kullanılması herhangi bir yan etkiye sebep olmaz.
  ]]>
  Narın Faydaları https://www.narcicegi.gen.tr/narin-faydalari.html Sat, 01 Dec 2018 07:31:59 +0000 Narın Faydaları, yalnızca bir kış meyvesi olarak bildiğimiz ve hakkında fazla bir bilgiye sahip olmadığımız narın faydaları aslında saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Kabuklarından suyuna, tanesinden çekirdeğine k Narın Faydaları, yalnızca bir kış meyvesi olarak bildiğimiz ve hakkında fazla bir bilgiye sahip olmadığımız narın faydaları aslında saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Kabuklarından suyuna, tanesinden çekirdeğine kadar pek çok hastalığa dermen olan nar bunların yanı sıra vücudu tüm rahatsızlıklara karşı zırh gibi koruma altına almaktadır. Nar yüksek oranda C vitamini, potasyum, polyhenol ve demir barındırarak bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Ayrıca şeker seviyesi ve kolesterol seviyesini dengede tutan nar, kanser hastalıklarına karşı hücrelerin gelişmesine mani olurken, kalp damar sağlığının korunması konusunda büyük faydalar sağlar. 

  Aynı zamanda nar B2, ve C, B1 vitaminlerinin yanı sıra bünyesinde zengin potasyum barındırır ve yaklaşık olarak bir su bardağı kadar nar suyu insan vücudunun günlük ihtiyaç duyduğu C vitaminin miktarının % 25é yakınını karşılar. Halk arasında narın faydalarını anlatmak için bir cennet meyvesi olduğu söylendiği doğrultusunda adı Kuranı-ı Kerim' de de geçmektedir. İnsan sağlığı için büyük öneme sahip olan nar günlük düzenli olarak tüketildiğinde vücuda zindelik vererek yorgunluğu giderir.

  Narın İnsan Sağlığına Faydaları

  İnsan sağlığı için mucizevi etkileri olan narın çekirdeklerinden kabuğuna kadar olan faydalarını dile getirmiştik. Narın faydalarından bahsedecek olursak soyarak attığımız kabuğunun cildi yumuşattığı ve cilt enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. Ayrıca nar suyu pek çok rahatsızlığı karşı insan vücudunu koruma altına alır. Bu hastalıklar arasında nar akciğeri güçlendirerek öksürüğe iyi gelir, ülsere iyi gelerek mide ağrıları için çok faydalıdır. Nar kalp damar sağlığı açısından mükemmel etkilere sahip olmasının yanı sıra kabızlığa giderir. Narın mucizevi şifasından maksimum olarak yararlanmak amaçlı nar soyulduktan sonra hemen taze olarak tüketilmelidir ve suyu ise tam tersine sıkılır sıkılmaz tüketilmemelidir. Narın şifalı özelliklerinden bir tekide, genel anlamda insan vücudunda yer alan damar sisteminin korunmasında olduğu gibi kalp sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Özellikle damarlarda meydana gelen tıkanıklığa sebep olan ve ACE diye adlandırılan enzimi engeller. Bu mükemmel özelliklerinden bütünüyle yararlanabilmek için sofralardan eksik edilmemesi gereken nar meyvesinin diğer faydaları ise kan yapıcı özelliğinin yanı sıra tansiyon düşürücü ve kan şekeri seviyesini dengede tutan özellikleri de mevcuttur. Ayrıca genel sağlığa faydalar sağlayan nar, özellikle son zamanlarda prostat kanseri gibi önemli bir hastalığı tedavisinde de kullanılmaktadır.

  Narın Faydaları

  Gribal Enfeksiyonlara Karşı Faydaları: Narın bünyesinde barındırdığı antioksidanlar gribe sebep olan virüsleri ve mikropları etkisiz hale getirmesinin yanı sıra bakterilerden kaynaklanan önemli enfeksiyon rahatsızlıklarına karşı nar suyunun güçlü anlamda koruyucu etkilere sahiptir. Bu nedenle genellikle kış mevsiminde artış gösteren gribal enfeksiyon rahatsızlıklarına karşı henüz hastalanmadan tüketilmesi de oldukça önemlidir. Nedeni ise narın içeriğinde yer alan C vitamini soğuk algınlığına karşı vücudun direncini önemli ölçüde artırır.

  İshale Faydaları: Narın taneleri arasında ve iç kısmında damar şeklinde yer alan beyaz tabakası mideye oldukça iyi gelerek güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda narın kabukları ise isale karşı oldukça faydalıdır. Bu nedenle nar kabuğu kaynatılarak soğuması sağlanır. oldukça buruk ve acı tadını hafifletmek için bir miktar bal yardımıyla tatlandırılarak tüketilir. Hazırlanan bu kür ishale birebir gelerek ishali keser.

  Narın Damar ve Kalp Sağlığına Faydaları: Narın içeriğinde yer alan antociyanin ve polifenol adı verilen maddeler E vitamininden yaklaşık olarak yirmi kat çok daha güçlüdür. Adı geçen bu maddelerin özellikle antioksidan etkileri damarlarda oluşan daralmaları ve plak artışına engel olur. Aynı zamanda narın doğal antibiyoti]]> Nar Çiçeği Bitkisi https://www.narcicegi.gen.tr/nar-cicegi-bitkisi.html Sat, 01 Dec 2018 16:16:11 +0000 Nar çiçeği bitkisi, içerdiği yüksek miktardaki C vitamini sayesinde, özellikle kışın soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklarda çok yaralı bir bitkidir. İçerindeki antibiyotik ve antioksidan etkiler sayesinde genel sağl Nar çiçeği bitkisi, içerdiği yüksek miktardaki C vitamini sayesinde, özellikle kışın soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklarda çok yaralı bir bitkidir. İçerindeki antibiyotik ve antioksidan etkiler sayesinde genel sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Özellikle nar çiçeği çayı hazırlayarak bu etkilerinden faydalanabilirsiniz.


  Nar çiçeği bitkisi iltihap temizleyicidir

  Vücutta bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan nar çiçeği, iltihapların temizlenmesini sağlar. Bitkinin suda kaynatılmasıyla elde edilen karışımı bir süre ağzınızda bekletirseniz, diş etlerindeki iltihaplı oluşumlara çare olabilir. Böbrek iltihaplarında yararlı olur. Vücuttaki kanserli hücreleri azaltır. Özellikle mide kanserinde tavsiye edilen bir bitkidir. Sıkça yaşanan tatlı krizlerini önler, kabızlığı giderir, sık acıkmaya engel olur, midedeki şişkinliği giderir.

  Nar çiçeği bitkisi yağ yakıcı özelliğe sahiptir

  İçeriğinde yüksek oranda C vitamini bulunduğu için, vücuttaki yağ hücrelerini yakar, sizin zinde olmanızı sağlar. Zayıflamak isteyenlere iyi bir alternatiftir. Özellikle bel bölgesi, basenler, kalça gibi yerlerde biriken inatçı yağ hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olan doğal bir üründür.

  Nar çiçeği bitkisi kan şekerini düzenler

  Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, nar çiçeği bitkisinin kan şekerini düzenleme etkisi bulunmaktadır. Bu etkiyle kişilerin sık acıkması, doymama gibi sorunlarının önüne geçiliyor. Bu yüzden insanlar kan şekeri dengesizliğinden kaynaklanan mide bulantısı, halsizlik, sinirlilik gibi etkilere maruz kalmıyor.

  Nar Çiçeği Bitkisi
  Nar çiçeği bitkisinin mide şişkinliğine iyi gelen etkisi

  Sindirim sistemini düzenleyen ve hazım sorunlarını çözen bu etkisi nar çiçeği bitkisini önemli bir yere getiriyor. Bunun yanında bağırsak kurtları ve parazitlerden kurtulmanızı sağlıyor. Kabızlık çekiyorsanız, bunun içinde nar çiçeğinden yararlanabilirsiniz.

  Nar çiçeği bitkisi tatlı krizlerini önler

  Nar çiçeği çayı içerek tatlı krizlerine son verebilirsiniz. Her gün 2 fincan çay içerek bu etkilerden yaralanabilirsiniz. Üstelik tokluk hissinin sağlanmasına da yardımcı olduğundan, kilo vermeniz içinde yararlıdır.

  Nar çiçeği çayının yararları
  • Bu çayın düzenli içilmesi haline eski yaralarda iyileşme sağlar.
  • Nar çiçeği bitkisi kaynatılarak, gargara olarak kullanılırsa, diş ve diş eti sağlığına yararlı olur.
  • Aynı zamanda antioksidan ve antibiyotik özelliği vardır.
  • Kanı temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kışın soğuk algınlığı gibi hastalıklarda faydalıdır
  • Böbrek iltihabında, kireçlenmeyi önlemede, bağırsaklardaki yara ve iltihap sorunlarında yararlıdır.
  • Boyun tutukluğunda, nar çiçeği bitkisi lapa şeklinde kullanılabilir
  • İshali önler, kolesterolü düşürür, bağırsak kurtlarının düşmesini sağlar
  • Ciltte ölü hücreleri yeniler
  Nar çiçeği çayının hazırlanması

  Nar çiçeği aktarlarda kolaylıkla bulunabilir. 1 su bardağı kaynatılmış sıcak suyun içine bir tutam nar çiçeği bitkisi konur. Bu şekilde 5-6 dakika demlenerek içilebilir. Arzu edilirse içine limon, tarçın, karanfil ilave edebilirsiniz. Nar çiçeği çayı ister sıcak, ister soğuk buzlu olarak içilebilir. Çayın rengi kırmızımsı pembe oluyor. Biraz ekşimsi lezzeti olsa da, hoş bir kokusu var. Ancak fazla miktarda içilirse, bağırsakları uyarır ve ishal etkisi gösterebilir. Ayrıca böbrekler içinde zararlı olabilir. Bu nedenle günde en fazla 3 fincan nar çiçeği çayı tüketmelisiniz.
  ]]>
  Nar Ağacı https://www.narcicegi.gen.tr/nar-agaci.html Sun, 02 Dec 2018 15:03:32 +0000 Nar Ağacı, sulu arazide yetişen, ılıman araziyi seven bir güz meyvesidir. Tam olgunlaştığında yemeye doyum olmayan ayrıca vücuda bir çok faydası olan meyvedir. Yararları saymakla bitmeyen bu meyve türkülere, şarkılara dahi Nar Ağacı, sulu arazide yetişen, ılıman araziyi seven bir güz meyvesidir. Tam olgunlaştığında yemeye doyum olmayan ayrıca vücuda bir çok faydası olan meyvedir. Yararları saymakla bitmeyen bu meyve türkülere, şarkılara dahi konu olmuştur. İlkbaharda açan kıpkırmızı çiçekleri göz alıcıdır. Gülün dikenine katlanmak gerektiği sözü nar ağacı içinde geçerlidir bakımı ve hasat zamanında dikenine katlanılması gerekir. Diken batan yer dakikalarca sanki bir zehirli iğne batmış gibi sızlar. Bir nar ağacının üç ya da dört ana dalı narın gövdesini meydana getirir. Fakat bu dallar aşırı yüklenme olduğu zaman, yani nar verimi fazla olduğu yıl kırılabilir. Hasat zamanı değnekler ipler ile ağırlaşan dallara destek verilir. Çok gevrek kök ve dal yapısına sahip olan bu ağaç, aşırı soğuk havalara dayanamayarak kurur. Fakat aynı yıl diplerden çıkan yeni sürgünler ağacın tazelenmesine yardım eder. Bundan dolayı kurudu diye hemen o nar ağacını sökmek doğru bir davranış değildir. Zaten yeni filizler 2-3 yıl içinde tekrar meyveye döner. Yetişkin bir nar ağacı en fazla 3 m. yükseğe ulaşır. Çelik ya da köklü olarak dikilen yeni bir fidanın da meyve vermesi en fazla 4 yılı bulur. Bakımını güzel yaptığı zaman her bir tanesi bir kiloyu geçen meyve almak narda hiç de zor bir şey değil. Bir çok çeşidi olmasına rağmen en fazla beğenilen nar çeşidi Deve dişi ve hafif mayhoş bir tadı olan Nuz Nar'dır. Cided, Ülger, Siyeç Narı, Kırmızı Kabuk, Ekşi Nar diye türleri de vardır. Ekonomik değerini erken hasat çok düşürdüğü için nar üreticileri narın gelirinden memnun değildir. Özellikle son yıllarda para etmemektedir. Nar ekşisinin de faydaları saymakla bitmez. Yapımı çok zordur. Kimi kişilerce nar ekşisi yapımı bilinmediğinden çatlak ya da kırık narlar değerlendirilememektedir. Oysa nar ekşisi emek verildiği zaman hem verilen emeği çıkarır hem satışı çok kolaydır. Narın değerini bilenler kilosuna 30 TL kolayca verir.
  Nar Ağacı

  Nar tarih boyunca, bereketi sembolize etmiştir. Lezzetli meyvesiyle her zaman sevilen, revaçta olan bir meyve ve ağaç türü olmuştur. Nar yapı itibariyle, çok yıllık ve çok kuvvetli bir kök sistemine sahip bir ağaçtır. Sulu toprağı seven, ılıman iklim ağacıdır, fakat buna rağmen sıcaklığa ve kuraklığa karşı da dayanaklı ve verimli bir türdür. Bakımına ve sulamasına dikkat edilmezse ağacın hem verimi düşer  hem de ağacın ömrü kısalmış olur. Nar ağacı bakımı, ilk önce ağacın dikilecek arazisini belirlemekle başlar. Çünkü, nar ağaçları her ne kadar kuraklığa ve sıcaklığa karşı dayanıklı ağaçlar olarak bilinseler de aşırı soğuk havalarda,  kolayca kururlar. Yetiştirilecek iklime dikkat edilmelidir. Ayrıca nar ağacı rüzgarı sevmez, rüzgarın çok olduğu yerlerde ağaçların önüne rüzgar kıran denilen branda şeklindeki koruyucular dikilerek böylece ağaçların rüzgardan zarar görmeleri engellenmelidir.

  ]]>
  Nar Çekirdeği Yağı https://www.narcicegi.gen.tr/nar-cekirdegi-yagi.html Sun, 02 Dec 2018 16:24:31 +0000 Nar Çekirdeği Yağı,  Nar, antioksidan bakımından zengin  bir meyvedir ve şanslıyız ki Türkiye en fazla nar üreten ülkeler arasında yer alır. Kimileri nar yemeyi zahmetli bir iş olarak görse de  faydalarından dolayı bu zahm Nar Çekirdeği Yağı,  Nar, antioksidan bakımından zengin  bir meyvedir ve şanslıyız ki Türkiye en fazla nar üreten ülkeler arasında yer alır. Kimileri nar yemeyi zahmetli bir iş olarak görse de  faydalarından dolayı bu zahmete kesinlikle değer. Nar parlak kırmızı tanecikleri, bereketli görüntüsüyle oldukça iştah açıcı, faydaları saymakla bitmeyecek bir kış meyvesidir. Kansere karşı koruyan,dolaşımı düzenleyen, damar plaklarını önleyen, cildi güzelleştiren özellikleriyle hem göze hem de mideye, sağlığa hitap eden bu bereketli meyvenin sadece meyvesi değil, yağı da çok faydalıdır. K ve C vitaminleri, demir ve potasyum gibi mineralleri içeren narı meyve olarak tüketebilir, suyu ve yağını da cilt güzelliğinde, cildi muhafaza etmek için faydalanabiliriz.

  Nar çekirdeği yağında bulunan polifenoller, damarlarda kolesterol birikimini önleyerek, kan basıncını düzenler, kalp krizi ve pek çok kalp damar hastalığını önlemede yardımcı olur. İçerdiği yüksek potasyum sayesinde kalbi korur. Güneş ışınları, sigara dumanı, stres, hava kirliliği, yiyeceklerdeki katkı maddeleri, sentetik gıdalar, hücre yapısının ve DNA’nın zarar görmesine yol açar. Bu durum, hücre döngüsündeki düzeni aksatır ve kanser gibi bazı hastalıklara davetiye çıkarır. Nar çekirdeği yağındaki antioksidanlar hücreleri bir ağ gibi sarar ve olası hastalığa geçit vermez. Nar çekirdeği yağında bulunan flavonoidler, vücutta biriken fazla yağların atılmasına da yardımcı olarak kilo dengesini sağlar. İçeriğindeki fitoöstrojenler, hormonal dengesizliklerini engeller ve tedavi de eden nar çekirdeği yağı içerisinde barındırdığı B ve C vitaminleri sayesinde  bağışıklık sistemini güçlendirir ve içinde bulunan punisik benzeri yağ asitleri, vücuda güç vererek kas ağrılarını hafifletir ve vücuttaki şişlikleri, ödemi ortadan kaldırır. Bu besleyici ve iyileştirici yağın içindeki zengin ve etkili moleküller sayesinde, cilt canlanır, gençleşir, yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm alır. Sedef, egzama, güneş yağı gibi cilt problemlerinde de nar çekirdeği yağının mucizevi etkilerini görebiliriz. Kesikler, çatlaklar, yaralar, sivilce ve lekeler, bu yağın şifalı yapısıyla iyileşir. Barındırdığı punisik asit, ciltte kolajen üretimini arttırarak, kırışıklıklara engel olur, yaşlılığın etkilerini giderir ve zamana karşı direnen genç bir cilt için oldukça etkilidir. 

  Nar Çekirdeği Yağı
  Bu her derde deva yağın etkileri yalnızca cilt üzerinde gözlemlenemez.
  Saçlı bölgedeki deride kan dolaşımını hızlandırarak, kan damarlarını güçlendiren, saçların sağlıklı uzamasını sağlayan nar çekirdeği yağı, doğal bir nemlendirici görevini de üstlenir. Saçlarda kullanılan bu yağ, kuruluk, kaşıntı, dökülme, donukluk,  kırılma, kepek gibi en çok rastlanılan ve de en çok çözüm aranan saç sorunlarının da halledilmesine de yardımcı olur. İçeriğinde doğal östrojen madde bulunduran nar çekirdeği yağını hamile bayanların kullanması kimi zaman sakıncalı durumlar doğurabilir. Bu nedenle gebelik hallerinde bu yağdan uzak durmak doğru olacaktır Adından da anlaşıldığı gibi yağ kıvamında olan bu ürün, selülit tedavisinde, maske olarak, cilt sorunlarında harici şekilde cilde tatbik edilerek kullanılır. Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 3 yada 4 damla damlatılarak kullanılabilir.

  Nar çekirdeği yağından istenen en iyi fayda sağlanması için fabrikasyon ürünlerden uzak durulmalıdır. Fabrikasyon olan maddeler bir takım kimyasal içeriklere sahiptirler. Bu durum hassas ciltlerde ciddi sorunlara yol açabilir. Kullanılacak olan ürünün yüzde yüz doğal olan soğuk sıkım yöntemiyle elde edilmiş olarak tercih edilmelidir.

  Nar Çekirdeği Yağı Fiyatı Ne Kadar
  İnternet yoluyla, aktarlar aracılığıyla ve doğal ürünlerin de satışını yapan seçkin eczaneler aracılığıyla bu yağa ulaşmak mümkün. Fakat internet yoluyla satın alınan bu ürünlere her zaman güven olmayabilir. Bu risk sadece internet aracılığıyla yapılan satışlarda değil düşükte olsa aktarlarda]]> Nar Kabuğunun Faydaları https://www.narcicegi.gen.tr/nar-kabugunun-faydalari.html Mon, 03 Dec 2018 13:19:24 +0000 Nar Kabuğunun Faydaları, Meyve ve meyve suyu şeklinde tüketilen nar kabuğunun, meme kanseri enbaşta olmak üzere anında bütün kanser çeşitlerini önleyen ve iyileştiren yararları olduğu  söylendi. Gazi Üniversitesi Gazi E Nar Kabuğunun Faydaları, Meyve ve meyve suyu şeklinde tüketilen nar kabuğunun, meme kanseri enbaşta olmak üzere anında bütün kanser çeşitlerini önleyen ve iyileştiren yararları olduğu  söylendi. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.  İbrahim Sakin, narın birey sıhhatine faydalarının sayılamayacak kadar çok olduğunu, bu yüzden bol bol tüketilmesi gerekli olan bir meyve meydana geldiğini ifade etti. Sakin,  ''Nar bağışıklık sistemini güçlendirerek,  bizleri enbaşta kanser olmak üzere birçok hastalıktan da korur.  İçerdiği flovanoidler,  vitaminler, polifenoller, antosiyaninler, taninler yardımıyla kolesterol ve şekeri de dengeleyen bilhassa hicaz narın, kalp ve damar sıhhatimizi savunduğu benzeri,  kanser hücresinin de gelişimini çok mühim oranda engellemektedir'' diye konuştu. 


  Mucizevi bir şifa kaynağı meydana gelen narın kabuk,  zar,  çekirdek ve sudan oluştuğunu belirten Sakin, şunları söyledi: ''Nar suyunun genel damar sorunlarını,  özellikle de kalbi savunduğu, damar tıkanıklıklarını geriletme ve tansiyon düşürücü tesirleri herkes aracılığıyla bilinmektedir. Halkımız narı, suyunu içerek tüketmektedir. Narın içerisinde yer alan zarlar ile yendiğinde mide ülserini iyileştirdiği ise pek az birey aracılığıyla biliniyor. Yine son zamanlarda birçok şirketin piyasaya sunduğu nar çekirdeği yağı, çok kıymetli punicic acid içermektedir.Nar çekirdeği yağı bilhassa cildimizdeki kırışıklık ve yaşlanmayı geçirmekte, saçlarımızda canlılık ve saç çıkarıcı tesirleri sebebiyle ilaç endüstrisi aracılığıyla mühim miktarda kullanılmaktadır. Nar kabuğu, suyundan daha fazla değerlidir. Nar kabuğunun ise Türk halkı aracılığıyla hiç kullanılmadan çöpe atıldığına dikkati çeken Sakin,  şöyle devam etti: ''Halbuki Çin'deki Hijyen Enstitüsü ve Etrafsal Tıp Bilimi  kuruluşunun yaptığı son araştırmalara göre, nar kabuğu, suyuna göre daha pek oranda kımetli bileşikler içermektedir. Başka deyişle nar suyu bir ilaç benzeri sağlığımız için yararlıdır, fakat kabuğu suyundan daha pek değerlidir. Nar kabuğu içinde yer alan ellagik asit, enbaşta meme kanseri olmak üzere anında hemen bütün kanser türlerini hem önleyici aynı zamanda iyileştirici etkileri sağlar. Nar kabuğunda olan flavanoitler, fenolik bileşikler ve antioksantlar suyundan çok daha pek miktardadır. Nar Kabuğunun Faydaları''Prof.  Dr.  Sakin,  araştırmaların,  nar kabuğunun kötü huylu kolesterolü azalttığı,  beta hücrelerini artırarak diyabetli hastalara, kalp ve damar hastalarına suyuna göre çok daha mühim faydalar sağladığını gösterdiğini anlatarak, şunları kaydetti: ''Nar kabuğunda yer alan ellagik asit antioksidan,  anti- mutajen ve anti-kanser özelliklere sahiptir. Çalışmalar meme,  yiyecek borusu, cilt, bağırsak, prostat ve pankreas kanserlerinde anti-kanser özelliğini göstermiştir. Ellagik asit P53 geninin kanser hücrelerince yok edilmesini engellemektedir. Ellagik asit kansere neden meydana gelen moleküllere bağlanarak onları çok mühim bir oranda etkisizleştirmektedir. Bu yüzden bilhassa kanserli hasta olanların tüketimi amacıyla ellagik asitli içecekler en başta İsrail olmak üzere birçok ülkede eczahanelerde satılmaktadır.  Nar kabuğu narın en kımetli yeri iken ülkemizde meyve suyu fabrikaları bu kımetli maddeyi üzerine bir de para vererek çöpe atmaktadır.  Bütün bu tesirleri sebebiyle bilhassa meyve suyu fabrikalarından atılan bütün nar kabuklarının kurutularak bilhassa büyükbaş hayvanların gıdalarına karıştırılması halinde bu hayvanların da daha az hastalığa yakalanması ve sıhhatli olmaları sağlanacaktır.
  ]]> Rüyada Nar Yemek https://www.narcicegi.gen.tr/ruyada-nar-yemek.html Tue, 04 Dec 2018 12:24:37 +0000 Rüyada nar yemek, rüyayı gören kişinin, çok kocaman çalışmalar inşa ederek kocaman başarılar ve para bazlı kazançlar elde edeceği işinde oldukça iyi yerlere geleceğine, kazandığı paraların işine ve hanesine kocam Rüyada nar yemek, rüyayı gören kişinin, çok kocaman çalışmalar inşa ederek kocaman başarılar ve para bazlı kazançlar elde edeceği işinde oldukça iyi yerlere geleceğine, kazandığı paraların işine ve hanesine kocaman miktarda bolluk ve bereket getireceğine, hayırlı işlere imzasını atacağına, ele geçirdiği para ve şöhreti yardımıyla kocaman bir servete sahip olunacağına ve çok huzurlu ve keyifli bir hayat süreceğine işaret sayılır.

  Rüyada Nar Yediğini Görülmesi 
  Rüyada nar yiyecek ile benzer manaya gelir. Rüyayı gören kişinin, iş yaşamında oldukça iyi çalışmalar inşa ederek kocaman başarılara imzasını atacağına, yoğun miktarda ücret kazanacağına, hanesinde bolluk ve bereketin hüküm süreceğine ve kocaman bir servete sahip olunacağına delil sayılmaktadır. 

  Rüyada Nar Tanesi Yeme
  Çalışma yaşamında çok sağlam bir yere ve kocaman bir isme sahip olan rüyayı gören kişinin, iş yaşamında rastgele bir iş yapılmadan yalnızca ismini faydalanarak çok kocaman miktarda paralar kazanacağına, aradığı vakit yepyeni işler kurabileceğine ve başarılarına muvaffakiyet katabileceğine delil sayılır.  
  Rüyada Ekşi Nar Yeme
  Rüyayı sahibinin yakınlarındaki kişilerden rastgele birinin, çaba vererek ve alın teri dökerek kazanabileceği ve helal bir olarak yiyebileceği ücret ve eşya dururken berbat yolları seçeceğine, haram eşya yiyip içeceğine ve insanlara farklı biçimlerde kayıp vererek çok kocaman günahlar işleyeceğine rivayet eder. Benzer sürede, rüyayı gören kişinin, kendisine ve ailesine hiç hayır getirmeyecek ve fayda sağlamayacak bir kişiye gönül bağlayacağına alamet sayılır.  
  Rüyada Tatlı Nar Yeme
  Rüya sahibinin, çok servet sahibi olan birisi ile tanışıp birbirlerini tanıdıktan ardından hayat evine gireceğine, çok güzel ve hayırlı günler geçireceğine, zahmet ve sorunlarından en kısa sürede kurtulacağına, çok keyifli bir aile ortamında yaşayacağına ve kısa bir hüküm verme çağından ardından bir genç sahibi olacaklarına işaret sayılır.

  Rüyada Nar Yemek
  Rüyada Nar Görülmesi ya da Yeme 
  Rüyada nar görülmesi ya da yiyecek bolluk, berekete ve zenginliğe delil sayılmaktadır. Rüyada görülebilen olgunlaşmış kırmızı nar taneleri altına, rüyada görülebilen beyaz nar taneleri gümüşe delil sayılır. Rüyada görülebilen yetişkin nar eşya ve mülke, güzel yapılara sahip kente, eşe veya çocuğa işarettir. 
   
  Rüyada ekşi nar yediğini görülmesi 
  Hüzün, üzüntü ve eleme, fakat ekşi tadı seven kimse amaçlı ekşi nar yediğini görülmesi rızık, ücret ve mala işarettir. Rüyada nar suyu görülmesi geçimini sağlamak amaçlı gereken paraya, rüyada nar ağacı görülmesi dinine düşkün, malı mülkü yerinde, bonkör kimseye delil sayılmaktadır. Rüyada nar çiçeği görülmesi iyi bir kadına ve hayırlı, iyi evlada delil sayılır. 
    
  Rüyada nar toplamak
  Bol ücret ve servete işarettir. Kış mevsiminde rüyada görülebilen nar hayıra delil sayılır. Rüyada nar temizlediğini görülmesi çok ücret kazanmaya işarettir.
   
  Rüyada nar görmek veya yeme
  Bolluk, berekete ve zenginlik işareti  eder. Rüyada görülen olgunlaşmış kırmızı nar taneleri altına, rüyada görülen beyaz nar taneleri gümüşe delalet eder.
  ]]> Nar Çiçeği https://www.narcicegi.gen.tr/nar-cicegi.html Tue, 04 Dec 2018 21:22:30 +0000 Nar çiçeği, nar çiçeği ekşimsi bir tada sahip olduğu için ekşi çay olarak da bilinir ve aktarlardan alınır. Nar çiçeği içerisinde yüksek oranda C vitamini barındırır. Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığ Nar çiçeği, nar çiçeği ekşimsi bir tada sahip olduğu için ekşi çay olarak da bilinir ve aktarlardan alınır. Nar çiçeği içerisinde yüksek oranda C vitamini barındırır. Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığına yakalanan kişilerin baş vurduğu bir bitkidir. İçeriğinde antibiyotik ve antioksidan özellikleri ile grip ve soğuk algınlığına karşı savaşır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Vücudunuzu baştan aşağıya yenileyecekler özelliklere sahiptir. Nar çiçeğinin bir çok faydası vardır. Vücuttan her türlü iltihabın atılmasına destek olur. Bir kaç adet nar çiçeği kaynatılarak ağıza alınır ve bir kaç dakika bekletilirse diş etlerinize oldukça iyi geldiğini göreceksiniz. 

  Nar çiçeği, yapılan araştırmalara göre nar çiçeği kanserli hücrelere etki ederek azaltır mide kanserinin tedavisine yardımcı olur. Nar çiçeği tam bir gençlik iksiridir. Yüksek antioksidan içeriği ile anti aging etki gösteren bu harika bitki ölü hücreleri yenileme özelliğine sahiptir. Düzenli olarak tüketim ile kırışıklık oluşumunu geciktirir ve cilde parlaklık kazandırır. Başta kuzey Afrika kuzey Amerika ve Güney Amerika olmak üzere bu bitki tüm dünya da yaygın olarak kullanılır. Kireçlenmeyi önleyici etkisi vardır bu nedenle kireçlenme sıkıntıları olanların vazgeçemeyeceği bir bitkidir. Nar çiçeği kan şekerini düzenler yüksek tansiyon hastalarına iyi gelir ve kolesterolü olanların kolesterolünü kontrol altına alır. Sindirim sıkıntısı olanların rahatlıkla tüketebileceği bir bitkidir. Nar çiçeği aynı zamanda bağırsaktan solucan ve kurtları temizliyor. Kan şekerini dengeye soktuğu için ani tatlı krizleri yaşamanızı engelliyor ve böylelikle kilo kontrolü sağlıyor. Günde bir kaç fincan nar çiçeği çayı demleyerek içerseniz diyet programınıza destek olur.

  Nar Çiçeği
  Nar çiçeği çayı yapılışı, nar çiçeği çayı için aktardan nar çiçeği alınır ve kaynamakta olan iki fincan kadar suya bir tutam atılır ve altı kapatılarak beş dakika kadar demlenmesi beklenir ardından limon veya tarçın ile sıcak sıcak servis edilerek içilir.
  ]]>
  Kudret Narı https://www.narcicegi.gen.tr/kudret-nari.html Wed, 05 Dec 2018 16:20:48 +0000 Kudret narı, kudret narı papara acayip elma olarak da adlandırılan bir bitki türüdür. Kabakgiller familyasına ait tırmanıcı ince gövdeli bir yıllık bir bitki türüdür. Yaprakları saplı ve el gibi parçalı bir şekild Kudret narı, kudret narı papara acayip elma olarak da adlandırılan bir bitki türüdür. Kabakgiller familyasına ait tırmanıcı ince gövdeli bir yıllık bir bitki türüdür. Yaprakları saplı ve el gibi parçalı bir şekildedir. Meyveleri olgunlaşmaya başladıkça birbirlerinden ayrılmaya başlar. Meyveleridir büyüklüğü sekiz on beş santim uzunluğunda dört ile on santim enine sahip uca doğru sivrilen bir yapıdadır. Meyve ilk oluşmaya başladığında yeşil renge sahiptir olgunlaşmaya başladıkça sarı renge döner ve tam olgunlaşınca aktın sarısı bir renk alır. Meyvenin içerisinde yirmi ile otuz arasında değişen fasulye büyüklüğünde ve şeklinde tohumları vardır. Ev ilaçlarında zeytin yağı ile karıştırılarak kullanılan bir bitkidir. Kudretli narının sıkça yetiştiği yerler Doğu Hindistan Afrika Asya Türkiye İtalya gibi akdeniz ülkelerinde yetişir. Türkiye de Yalova ve Bursa çevresinde yetişir. Bitkinin meyveleri sonbahar da toplanıp taze olarak tüketilebilir ya da tohumları kullanılarak kudret narı yağı veya macunu yapılabilir. 

  Kudret Narı
  Kudret narı faydaları, 
  • Kolik ülser on iki parmak asit fazlası gibi mide ve bağırsak sistemine bağlı olarak oluşan hastalıkları tedavi eder. 
  • Karaciğeri destekler.
  • Egzama ve Sedef hastalığının tedavisinde kullanılır.
  • Yara ve iltihaplar üzerinde etkilidir.
  • Bağırsak tembelliğini giderir. 
  • Hücrelerin yenilenmesini sağlar. 
  • Rahim de oluşan yaraları iyileştirir ve iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Yanık ve yara tedavisinde lapa haline getirilerek kullanılması faydalı olur.
  • Yüksek oranda E vitamini ve protein içerir.
  Kudret narı zararları,
  • Kudretli narı bilinçli bir şekilde kullanılmaz ise karaciğere zarar verebilir. 
  • Kan şekerinin düşmesini sağladığı için şeker hastaları tarafından kontrollü kullanılmalıdır.
  • Kanamayı arttırır bu nedenle adet dönemindeki kullanmaya dikkat edilmelidir.
  • Gebe olan bayanlar düşük tehlikesi yaratabileceği için kullanmamalıdır.
  Kudretli narı kullanım şekli, kudret narı taze olarak tüketilecek ise olgunlaşmış olanları ezilir ve balla karıştırılarak sabahları aç karnına tüketilebilir. Tazesi olmadığı zamanlar da çekirdeklerinden temizlenen kudret narı küçük küçük doğranır ve bal ile karıştırılır ağzı kapatılarak bir ay kadar bekletilir ve birer kaşık sabahları alınır. 
  ]]>
  Nar Reçeli https://www.narcicegi.gen.tr/nar-receli.html Thu, 06 Dec 2018 13:02:58 +0000 Nar Reçeli, Nar yaz meyvelerinin en sevileni ve en vazgeçilmezi olmaktadır. Nar sağlık açısından hem iyi hemde lezzetli bir meyvedir. Kan ve vitamin deposu olan bu meyve herkesin tutkuyla yediği bir meyve türüdür. Yaşlısından g Nar Reçeli, Nar yaz meyvelerinin en sevileni ve en vazgeçilmezi olmaktadır. Nar sağlık açısından hem iyi hemde lezzetli bir meyvedir. Kan ve vitamin deposu olan bu meyve herkesin tutkuyla yediği bir meyve türüdür. Yaşlısından gencine herkesin sevdiği ve tükettiği bu meyve hemen hemen her manavda satılmaktadır. Bahçede nar yetiştiriciliği yapan yerlerde ise reçeli yapılarak satışa sunulur. Nar reçeli de kışın tüketilip kişiyi hem formunda hem de zinde tutmaktadır. Annemin yaptığı nar reçeli ise oldukça lezzetli olup oldukça pratik olmaktadır. Örneğin sizlere vereceğim nar reçeli oldukça güzel ve tam kıvamında olmaktadır.

  Nar Reçeli
  Nar reçeli malzemeler:
  • 1 tane ekşi nar
  • 1 tane tatlı nar
  • 1 kase tepeleme şeker
  • Yarım limon
  Hazırlanışı:
  İlk olarak iki tane narı taneleyerek bir kaba alalım. İçine bırakılan nar kadar da şeker bırakalım ve ölçü bu kadar yeterli olmaktadır. Bir kase kadar tanelenen nar, bir kase tepeleme şeker bu ölçüyü isteğe göre artırılabilir. Daha sonra bir tencere içerisine narı boşaltalım ve üzerine şekeri bırakalım. Ağzını kapatıp biraz bu şekilde beklemeye alalım. Hafif sulandıktan sonra ocağa alarak altı çok yavaş bir şekilde açılarak kaynatalım ve ocaktan almaya yakın damla limon suyu sıkalım ve altını kapatalım. Güzel değişik bir tadı olmaktadır, denemek için zaman kaybetmemeyi öneririm size. 
  ]]>
  Nar Çiçeği Çayı https://www.narcicegi.gen.tr/nar-cicegi-cayi.html Thu, 06 Dec 2018 22:59:10 +0000 Nar çiçeği çayı, özellikle kilo vermeye yardımcı olmasıyla ön plana çıkıyor. Nar çiçeğinin bir diğer adı “hibiskus”tur. Nar çiçeği muhteşem rengiyle göz okşadığı kadar vücut içinde inanılmaz faydalı. Kend Nar çiçeği çayı, özellikle kilo vermeye yardımcı olmasıyla ön plana çıkıyor. Nar çiçeğinin bir diğer adı “hibiskus”tur. Nar çiçeği muhteşem rengiyle göz okşadığı kadar vücut içinde inanılmaz faydalı. Kendisinden beklenmeyecek kadar çok faydası bulunan nar çiçeği çayını mutlaka tüketmelisiniz.

   Nar çiçeği çayı, kış mevsiminde kilo vermek isteyenler için yağ yakıcı etkisi ve vücudun tatlı isteğini azaltması ile diyet yapan kişilerin listelerin başına eklemesi gereken bir çay.

  Nar Çiçeği Çayının Faydaları Nelerdir

  Faydaları;

  • Nar çiçeği çayı kan şekerini düzenliyor ve tatlı isteklerini azaltıyor.
  • Eski yaraların iyileşmesini sağlıyor ve cilde parlaklık kazandırıyor.
  • İçeriğinde bol miktarda C vitamini barındırıyor. Bu nedenle nar çiçeği çayının, kış aylarında bol bol tüketilmesinde fayda var.
  • Vücudu güçlendiriyor.
  • Yağları yakıyor.
  • Bağırsakları temizler.
  • Yüksek tansiyon hastalarına iyi geldiği bilinmektedir.
  • Grip ve nezle için birebir.
  • Vücuttaki iltihapların giderilmesinde önemli rol oynuyor. Üstelik böbrek iltihaplarına da iyi geldiği belirtiliyor.
  • Antibiyotik ve antioksidan özellikleri vardır.
  • Kolesterolü düşürücü bir etkisi vardır.
  • Şeker hastaları için kullanılmaktadır. Ancak şeker hastalığının pek çok çeşidi olduğu için kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.
  • İshali önler ve bağırsak kurtlarını düşürür.
  • Kireçlenmeyi önleyici bir etkisi vardır.
  • Boynu tutulanlar, tutulan kısma  nar çiçeği lapası koyarsa iyi gelecektir.

  Nar Çiçeği Çayı

  Nar Çiçeği Çayı Nasıl Hazırlanır

  Aktarlarda bulunabilecek bir tutam kuru nar çiçeği yarım litre kaynamış su içine koyularak üstü kapatılır. 5-6 dk demlenmesi beklendikten sonra tüketilebilir. Limon, lavanta, karanfil, tarçın gibi güzel kokulu yiyeceklerle birlikte de tüketilebilir.

  Nar çiçeği çayı sıcak olarak tüketilebileceği gibi oda sıcaklığında soğutulduktan sonra, üstüne buzlu su ya da buz kalıpları eklenerek de tüketilebilir. Nar çiçeği çayı aşırı tüketilmemelidir. Bağırsaklara ve böbreklere direk etki yapabileceğinden, aşırıya kaçılmadan, günde bir bardak en sağlıklısı olacaktır. Öte yandan, belirli kronik rahatsızlığı ve alerjisi olanlar, nar çiçeğinin şifalarından faydalanmak için kullanmak isteseler dahi, öncelikle doktora danışmalıdırlar.

  ]]>
  Nar Çekirdeği Faydaları https://www.narcicegi.gen.tr/nar-cekirdegi-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 00:04:29 +0000 Nar çekirdeği faydaları, Latince adı punice granatum anlamına gelen nar, bağışıklık sistemini güçlendirerek antibiyotik görevi görmektedir. Nar çekirdeği mucize bir şekilde tüm hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Vücu Nar çekirdeği faydaları, Latince adı punice granatum anlamına gelen nar, bağışıklık sistemini güçlendirerek antibiyotik görevi görmektedir. Nar çekirdeği mucize bir şekilde tüm hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Kanser hücrelerinin gelişimini engeller. Dünya mutfağında suyu ve meyve olarak kullanılan nar, son yıllarda şifa verici özelliğinden dolayı daha çok tüketilmeye başlanmıştır. Şifa amaçlı kullanılan narın çekirdeği ve konsantre sidir. İlahi kitaplarda cennet meyvesi olarak tanımlanmaktadır.

  Nar çekirdeği, yüksek dozda tannin ve antioksidan içerir. Bu antioksidanlar insanları kanserden koruyan en güçlü silahlardan dır. Virüs öldürücü özelliğe sahiptir. Yaşadığımız, soluk aldığımız sürece vücudumuzda oksidanlar, yani toksit oksijen artıkları oluşur ve bunlar hem yaşlanmamıza hem de kronik hastalıkların oluşumuna sebep olur. Nar çekirdeği bunları önleyerek bizi hastalıklardan korur.  Hipertansiyonu dengelemektedir. Çok yüksek doz c vitamini içerdiğinden kuşburnundan daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.  Limon, mandalina ve portakaldan daha fazla c vitamini içermektedir. Bunların yanında b vitamini de barındırır. Magnezyum, fosfor, potasyum bulunur. Kış aylarında bol bol tüketilmesi uygun görülür. Temizlemesi biraz zahmetli olsa da antibiyotik ve ilaç niyetine yenilmesi gerekmektedir. 

  Nar Çekirdeği Faydaları
  Nar çekirdeği şifa vermesinden ziyade, cilt bakımı kişisel bakımlar gibi yerlerde kullanılmaktadır. Kozmetik ürünlerinin bir çoğunda kullanılır. Sabun, cilt bakım ürünleri, bir çok ürünlerde ön plandadır. Cilt sıkılaştırıcı ve cilt tazeleyici özelliğe sahiptir. Nar  çekirdeği maske ürünleri de piyasada mevcuttur.
  Aynı zamanda nar çekirdeği müthiş bir ödem attırıcı özelliğe sahiptir. Zayıflama ve diyet programlarında oldukça etkili bir zayıflama unsurudur.
  ]]>
  Nar https://www.narcicegi.gen.tr/nar.html Fri, 07 Dec 2018 17:05:30 +0000 Nar, her bir tanesi şifa dolu olan bir meyve çiçeğinden tutun, kabuğuna kadar birçok faydası olan narın bilinen en önemli faydası kansere karşı çok iyi korucuyu olmasıdır. Bunun haricinde damar plaklarını önler, tansiyonu de Nar, her bir tanesi şifa dolu olan bir meyve çiçeğinden tutun, kabuğuna kadar birçok faydası olan narın bilinen en önemli faydası kansere karşı çok iyi korucuyu olmasıdır. Bunun haricinde damar plaklarını önler, tansiyonu dengeler, cildi güzelleştirir. Bu ve bunun gibi faydalarıyla nar mevsimin en güzel meyvelerinden biridir. Bu şifalı nar meyvesinin çiçeği, nar taneleri ve bu tanelerin etrafını saran zarı ve kabuğuna kadar olan her bölümün oldukça çok faydası vardır.  C vitamini, demir ve potasyum minerali gibi sağlığa faydalı olan mineralleri de içinde çok zengin şekilde barındırır. B1 ve B2 vitaminleri ile birlikte, ihtiyacımız olan fosfor ve kalsiyum minerallerini de içinde barındırır. Bu maddelerin sayesinde kansere karşı çok iyi koruyucu olması sağlanmaktadır. Mevsiminde doğal olarak tüketilen nar, bir çay bardağı nar suyu, yada sadece 1 kase nar taneleri, yeşil çay, portakal, ve havuçtan daha yüksek, yaban mersini ile eşit değerde antioksidan yani kansere karşı olan maddeyi içinde bulundurmaktadır. Nar meyvesini mevsiminde düzenli olacak şekilde aşırıya kaçmadan yenmesi gereken bir meyvedir. Nar meyvesi oldukça çok yararlı, faydalı bir meyve  de olsa sindirim sitemi, midesi ile sağlık sorunları olanların daha kararında tüketmeleri tavsiye edilir. Aynı şekilde hamile ve çocuklarda aşırıya kaçmadan tüketmeleri önerilir. Bu konuda da diyet uzmanlarından da yardım alınabilir.

  Nar
  Nar meyvesinin faydaları
  • Çok güçlü şekilde enerji vererek, bedensel ve zihinsel yorgunlukları gidermektedir.
  • Nar, kan basıncını düzenleyerek, tansiyonu dengeler. Bedeni, mideyi ve kalbi korumada son derece etkili olup, çarpıntı çekenler varsa ona iyi gelmektedir. Ayrıca tansiyonu düşürücü yapısı yanında, kolesterol seviyesini de düşürmektedir.
  • Ağız yaralarına çok iyi gelmektedir. Ses tellerine çok iyi gelmekte ve böylece sesi açma görevi de görür.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, grip, nezle, burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına çok iyi gelmektedir.
  • Başta dediğimiz gibi, güçlü antioksidan yapısı ile kansere karşı etkili olup, cilt ve prostat kanserleri başta olmak üzere, kanser hücrelerinin gelişmesini engeller.
  • Damarları açarak, oluşabilecek damar sertliğine iyi gelmekte, bu faydası nedeniyle kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını engeller koruyucu kalkan oluşturur.
  • Diyabet hastaları için zararı olmamakla birlikte, kandaki şeker düzeyini düzenler ve dengede tutar, şeker hastalarına iyi gelmektedir.
  • İshal sıkıntısı olanlara şiddetle önerilir ve tedavide çok iyi yardımcı olur.
  • Nar, iyi bir idrar söktürücü ilacı görevi görür.
  • Bağırsaklardan oluşan bakterilerin iyi huylu olanların yani, probiyotiklerin gelişimini destekler.
  • Nar, cilt enfeksiyonları çekenlere karşı olumlu yönde etkisi vardır ve cildin pürüzsüz olcak şekilde bir görüntü verir. Cildin bakımı ve sağlığı için çok faydalıdır.

  Narın, özellikle kansere çok iyi gelen, zengin antioksidan yapısı sayesinde kanserden koruma ve kanser hücrelerini durdurma yönünde çok etkili olduğunu söylemiştik. Yapılan çalışmalar ve testler sonucunda ise narın bilhassa, suyunun cilt ve prostat kanserine daha çok koruma sağlayarak etki sağladığı görülmüştür.

  Nar, çeşitli şekillerde değişmektedir. İstenirse taneleri çıkartılıp yenir, suyu çıkartılarak, yada işlenerek salatalarda da kullanılabilir. Nar meyvesinin zarı da, kabuğu da tüketilir. Bilhassa nar meyvesinin kabuğunda tanen, alkalit, glikozitler içermekte ve böylece kurt düşürücü ve ishal önleyici bir ilaç haline gelebilmektedir. Narın etkili olduğu en önemli faydalarından birisi de genel damar sağlığını ve kalbi de koruması narın faydalarından önemlileridir.  Damar tıkanıklarına da iyi gelen nar, kan basıncını dengeler ve böylece tansiyonu da düşürmektedir. Amerika da bir üniversite de yapılan bir araştırmada nar suyunun damar tıkanıklığını önleme görevini yapabilecek en doğal içecek olarak bulunmuştur]]> Nar Yağı https://www.narcicegi.gen.tr/nar-yagi.html Sat, 08 Dec 2018 12:38:22 +0000 Nar yağı, nar çekirdeğinden elde edilir. Nar ülkemizde de bol miktarda yetişen, parlak kırmızı tanecikleri olan, iştah açıcı, faydalı bir kış meyvesidir. Cildi güzelleştiren, kansere karşı koruyan, damar sertliğinden koruy Nar yağı, nar çekirdeğinden elde edilir. Nar ülkemizde de bol miktarda yetişen, parlak kırmızı tanecikleri olan, iştah açıcı, faydalı bir kış meyvesidir. Cildi güzelleştiren, kansere karşı koruyan, damar sertliğinden koruyan, midevi bir meyvedir. İçeriğindeki vitaminler ve mineraller taze olarak tüketildiğinde vücuda faydalı olan nar, suyu ve yağı kullanıldığında başta cilt olmak üzere çeşitli yararları bulunur. Nar yağında bulunan polifenoller, damarlarınızda kolesterol plaklarının birikmesine engel olur, kan basıncını düzenler ve kalp krizinden, damar hastalıklara kadar pek çok rahatsızlıktan korunmanıza faydalı olur. Potasyum içerdiğinden tam bir kalp dostu üründür.


  Nar yağı faydaları

  Çevresel etkenler nedeniyle vücudunuzdaki hücre yapısı, DNA zarar görebilir. Bu etkenlerin başında stres, güneş ışığı, sigara, hava kirliliği ve besinler gelir. Bu durum vücutta kanser oluşumuna uygun ortam hazırlar. Nar yağı içeriğindeki antioksidanlar sayesinde hücreleri korumaya alarak, kanserin oluşumuna engel olur.

  Nar yağındaki flavonoidler, vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Bu sayede kilo kontrolü yapmanızı kolaylaştırır.

  Nar yağı hormonal dengesizlikleri engeller. B ve C vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirerek, sağlıklı olmanıza destek olur.

  İçeriğinde bulunan punisik tarzı yağ asitleri vücudunuzun dirençli olmasını sağlar, kas ağrılarını giderir, vücuttaki ödemi atar. Cildin gençleşmesinde, canlanmasında ve pürüzsüz olmasında etkili olur.

  Nar yağı ciltte egzama, sedef, güneş yanığı gibi sorunlar içinde faydalıdır. Ayrıca akne ve sivilce izlerinin geçirilmesi, cilt hasarlarının giderilmesi içinde kullanılır. İçeriğindeki punisik asit kalojen üretimini arttırır, kırışıklıkları önler ve yaşlılık etkilerini geciktirir.

  İçeriğindeki C vitamini sayesinde cildin esneklik kazanmasına, parlak olmasına yardımcı olur.

  Nar Yağı
  Cilt sağlığı dışında, saçlı deride kan dolaşımını hızlandırır, kan damarlarını güçlendirerek saçların daha kolay uzamasına yardımcı olur. Nar yağı doğal bir nemlendiricidir. Saçların kurumasına engel olur. Ayrıca kepeklenme, kırık gibi etkilerin oluşmasını önler.

  Nar yağı nasıl kullanılır

  Nar yağının bu kadar faydalı etkileri bulunmaktadır. Ancak gebe kadınların bu yağı kullanması sakıncalı olabilir. Bu yüzden doktora danışılmasında yarar bulunmaktadır. Eğer cilt sorunlarında kullanılacaksa, bunu haricen kullanmalısınız. Özellikle maske şeklinde kullanabilirsiniz. Günde 3 kez suyun içine ya da şekerin üzerine 3-4 damla damlatılarak, nar yağını kullanabilirsiniz. Hatta salata ve yemeklerde de kullanılabilir. Tam faydayı elde etmeniz için soğuk sıkım doğal nar yağını almanız gerekir. Nar yağını aktarlardan, eczanelerden temiz edebilirsiniz. Makul fiyatıyla herkesin ulaşabileceği bir üründür.

  ]]> Nar Sirkesi https://www.narcicegi.gen.tr/nar-sirkesi.html Sun, 09 Dec 2018 06:53:48 +0000 Nar Sirkesi, Nar ve nar suyunun antioksidan özelliğiyle oldukça çok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir. Doktorlar, narı ve nar suyunu beslenmemize dahil etmemizi tavsiye etmektedir. Nar ve nar suyundan sonra nar sirkesinin de oldul Nar Sirkesi, Nar ve nar suyunun antioksidan özelliğiyle oldukça çok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir. Doktorlar, narı ve nar suyunu beslenmemize dahil etmemizi tavsiye etmektedir. Nar ve nar suyundan sonra nar sirkesinin de oldulça bir sağlık iksiri olduğu hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Nar sirkesi fermente özelliğiyle sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezleri arasına olmaktadır. Nar sirkesini evde yapmak oldukça mümkün olmaktadır. Sayılmayacak kadar çok faydası olan nar sirkesi su ile karıştırılarak içildiği zaman bir çok hastalığın şifası olmaktadır. Sadece sağlık için değil saç bakımında da oldukça faydaları bulunmaktadır. Nar sirkesi hemen hemen her bayanın yapabileceği kolaylıkta olmaktadır.

  Nar sirkesi tarifi:
  Malzemeler:
  • 3 su bardağı nar
  • Yarım çay bardağı sirke
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 3 litre su
  • Cam kavanoz
  Hazırlanışı:

  İlk olarak nar ayıklanarak 3 su bardağı çıkartılmalıdır. 3 su bardağı narı bir miktar havanda ezelim. Fakat çok hafif ezilmesi yeterli olmaktadır. Hem suyunu hem narın tanelerini bir cam kavanoza doldurarak içerisine  organik sirke koyulması gerekmektedir. Fakat bu sirke herhangi bir sirke olabilir. Doğal olmaz ise nar sirkesinin faydası görülmez. Tuzu da koymayı unutmamalı ve mutlaka koyulmalıdır. Tuz mutlaka kaya tuzu olmalıdır. Tuz alkolleşmeyi önlemektedir. Eğer sirkenin daha koyu olmasını diyorsanız 2 litre su koyulması gerekmektedir. Bu işlemden sonra günlük olarak bir kaşık yardımı ile içerisindeki narı ezerek karıştırılır. Sıcak bir yerde yaklaşık olarak 20 gün bekletilir. Saçlara, vücuda, kolesterole oldukça etkilidir. Zayıflamada da etkili olmaktadır. 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı bu karışımdan koyarak içilebilir.
  Dişeti kanaması sorunu yaşayan kişilere nar sirkesi kullanımı tavsiye etmekteyim. Nar sirkesinin faydaları da oldukça fazla olup kısaca şöyle sıralanmaktadır.
  <Nar Sirkesip>

  • Saç dökülmesine karşı nar sirkesi faydalı olup en fazla erkekler bu sebepten dolayı nar sirkesi kullanmaktadır.
  • Yüksek tansiyonu ortalama değerde tutmaktadır.
  • Tansiyonu sağlıklı derecede tutacak noktada düzenlemektedir.
  • Kalbi korur ve kalp sağlığında oldukça faydalı olmaktadır.
  • Enfeksiyona ve diğer virüs tehditlerine karşı başığıklığa destek vermektedir.
  •  Enerji verir ve gün içerisinde dinç olunmasını sağlar,
  •  İdrarı söktürür,
  • Özelliklede bağışıklık sistemi güçsüz ve kolay hastalanan kişiler için destek vermektedir ve direnci artırır.
  • Bağırsak parazitlerine karşı doğal tedavi türüdür.
  •  İshali durdurur, bağırsak hastalıklarına karşı ilaç gibidir.
  • Cilde özellikle olumlu katkısı olup  güzel ciltler için, lekesiz dokular için önemli olmaktadır.
  • Özellikle böbrek yaraları olan kişide, nar sirkesi kullanarak iyileştirilebilir.
  • Romatizma ağrılarına, eklem yerlerinin ağrılarına oldukça faydalı olmaktadır.
  • Bayılmalara karşı şifa olmaktadır ve çok bayılan kişiler nar sirkesi ile rahat bir nefes alması sağlanabilir.
  • Nar sirkesi, yağ yakma özelliğine sahip olmaktadır. Özellikle de bel bölgesi kalın olan kişiler, sirke ile incelebilmektedir.
  • Kalbimizi korur ve düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır

  ]]>
  Nar Kaç Kalori https://www.narcicegi.gen.tr/nar-kac-kalori.html Sun, 09 Dec 2018 07:13:59 +0000 Nar kaç kalori, Doğal bir ilaç olarak görülen nar tam anlamıyla bir şifa deposudur. Tanesinden tutunda kabuğuna, çekirdeğinden şurubuna kadar tam bir vitamin deposudur. Mevsiminde taze tüketilmesi tavsiye edilen nar kış meyve Nar kaç kalori, Doğal bir ilaç olarak görülen nar tam anlamıyla bir şifa deposudur. Tanesinden tutunda kabuğuna, çekirdeğinden şurubuna kadar tam bir vitamin deposudur. Mevsiminde taze tüketilmesi tavsiye edilen nar kış meyvesidir. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalar, narın faydaları daha çok olduğu için daha sık tüketilmeye başlanmıştır. Antioksidanlar açısından çok zengin olup, kansere  şifa kaynağı olan nar, vücudumuzu kansere karşı adeta kalkan gibi korumaktadır. Bu şifa deposu 100 gram narda toplam 82 kalori vardır. Bir nar yaklaşık 200 gram gelirken 164 kaloriye denk gelmektedir.

  Bir su bardağı nar suyunda yaklaşık 200 kalori vardır. Nar suyunda bulunan antioksidan miktarı, kızılcık, yeşil çay ve portakal suyuna göre daha fazla bulunmaktadır.  Bunu şu şekilde örneklersek, bir su bardağı nar suyunda bulunan antioksidan madde; 5 bardak kızılcık suyunda, 100 bardak yeşil çayda ve 4 bardak portakal suyunda  bulunur.

  100 Gram Narın Besin Değerleri

  • Kalori: 82 kalori
  • Su: 77.94 gram
  • Protein: 1.68 gram 
  • Toplam yağ: 1.18 gram
  • Karbonhidrat: 18.73 gram 
  • Diyet lifi 5 gram 
  • Şekerler toplamı: 13.68 gram

  100 Gram Narın Mineral Değerleri

  • Kalsiyum: 11 mg 
  • Demir: 0.31 mg 
  • Magnezyum: 13 mg 
  • Bakır: 0.159 mg 
  • Fosfor: 37 mg 
  • Potasyum: 237 mg 
  • Sodyum: 4 mg 
  • Çinko: 0.34 mg 
  • Selenyum: 0.6 

  100 Gram Narın Vitamin Değerleri

  • C vitamini: 10.13 mg 
  • E vitamini: 0.7 mg 
  • K vitamini: 16.5 
  • Tiamin: 0.068 mg
  • Riboflavin: 0.054 mg
  • Niasin: 0.294 mg
  • B6 vitamini: 0.074 mg
  • Folik asit: 39 µg

  100 Gram Narın Yağ Değerleri

  • Toplam doymuş yağ asidi: 0.125 gram 
  • Tekli doymamış yağ asidi: 0.094 gram 
  • Çoklu doymamış yağ asidi: 0.078 
  • Kolesterol: 0 mg

  Nar Kaç KaloriNarın faydaları ise;

  • İçerisinde bulunan folik asit ve demir minerali ile kan kanserine karşı çok faydalıdır. Narda bulunan demir miktarı çok olduğu için, narın zekayı geliştirdiği ve açtığı bilinmektedir.
  • Nezle, grip, soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, öksürük gibi kış hastalıklarına iyi gelen C ve E vitamini sayesinde engel olur ve vücudun bu hastalıklara karşı gücünü artırır.
  • Narın daha çok miktarda antioksidan içermesi ile kalp hücrelerini besler ve böylece kalp rahatsızlıklarından korur.
  • Nar suyunun başta cilt ve prostat kanseri için önemli bir ilaç olduğunu belirten uzmanlar, narın kansere karşı koruyucu görev alır.
  • Kalp çarpıntısı gibi rahatsızlıkları önler.
  • İçerisindeki fosfor ve kalsiyum ile diş etlerini güçlendirir, kemiklere de faydası vardır. Özellikle çocukların kemik sağlığının gelişimine katkıda bulunur. Menopoz dönemine girmiş kadınlarda kemik erimesi çok görülür. Bunun için nar kesinlikle önerilir.
  • 100 gram narda 82 kalori bulunmaktadır. 
  • Sindirim sistemi ve mideyi korur ve mide iltihabına faydalıdır. Metabolizmayı hızlandırır ve kabızlığı önler.
  • Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlara önerilir, kan basıncını düşürür ve böylece tansiyonda düşer.
  • Kanser hastalığının çoğu kısmı tümör yayılmasından kaynaklanır. Narın tümör yayılmasına önüne geçerek, kanseri önler.
  ]]>
  Kudret Narı Macunu https://www.narcicegi.gen.tr/kudret-nari-macunu.html Mon, 10 Dec 2018 01:49:37 +0000 Kudret Narı Macunu, Kudret narının her ne civarı ana vatanı hindistan olsa da ülkemizde de son zamanlarda yetiştiriciliği yaygınlaşan bir meyve olarak uyarı çekmektedir  Lezzetli bir yiyecek ve meyve meydana gelmesinin yakın Kudret Narı Macunu, Kudret narının her ne civarı ana vatanı hindistan olsa da ülkemizde de son zamanlarda yetiştiriciliği yaygınlaşan bir meyve olarak uyarı çekmektedir  Lezzetli bir yiyecek ve meyve meydana gelmesinin yakınında kudret narı bununla beraber bir bir sürü hastalığa iyi gelmekte ve insanlara şifalar dağıtmaktadır. Kudret narının bu şifalı etkilerinden yararlanabilmek amaçlı özelikle kudret narı farklı şekillerde cilt sıhhati veyahut cinsel gücü güçlendirme için da kullanılmaktadır. Bu yazımızda kudret narı nedir, nitelikleri nelerdir benzeri heyecan edilen suallere cevaplar sunmak istedik. Kudret narının en yaygın kullanım şekillerinden bir tanesi olan Kudret narı macunu, ne türlü yapılır ve nelere uyarı edilmeli benzeri sualleri yanıtlayarak kudret narının faydaları ile ilgili bilgiler edinelim..

  Kudret narının çekirdekleri çıkarıldıktan daha sonra 2 tane kudret narı meyvesi ezilir ve yarım kavanoz balın içerisine konulur.Bu karışım 45 gün süresince erken ve akşam aç karnına bir yemek kaşığı tüketilebilir. Kudret narı macunun sağlığa faydaları bir sürü farklı ve bir sürü istikametlidir. Kudret narı macununun biyoaktivte istikametinden bir sürü zengin bir meyve meydana geldiği bilinmektedir. Salatalığa benzer ve hafif acımsı bir tadı olan kudret narı, içinde bulunan lektin adı verilen bir çeşit insülin reseptöre sebebiyle, tatlı yeme talebini bastırmak amaçlı kullanılmaktadır.Kudret Narı MacunuTatlı yeme isteği, şeker hastalarında ve aşırı kilolu olan kişilerde zarar veren yan etkiler doğurabilir. Bundan ötürü uygulanan kudret narı macunu ile zayıflama, iştah kesme,  glikemik dengenizi sağlama, çabuk zayıflama, çabuk kilo verme benzeri faydalar sağlayabilirsiniz. Kudret narı macunu bununla beraber ülsere, pekliğe, selülite, yerel kilolara ve yerel zayıflamaya, karaciğer hastalıklarına,cilt lekelerine bitkisel şifa kaynağıdır. Aldığınız kudret narı macunun orjinal kudret narı macunu almaya itina gösteriniz. Kudret narı macununun kendine has berbat bir tadı vardır. O sebeple kudret narı macunu ile bal karışımını beraber iyice mikserde karışıtırarak yemenizi öneririz. Kudret Narı (Momordica) Kabakgiller ailesinden, tırmanan, ince gövdeli, bir senelik bir bitkidir.  Yaprakları saplı ve ele benzeyen şekilde parçalıdır. Meyvesi olgunlaşınca, birbirinden ayrılır. Meyveleri 10-15 cm boyunda şişkin ve iki uçta ince şekildedir. Üzerinde kabarcıklar bulunur. Turuncu -sarı renktedir.  Ev ilaçlarında,  zeytinyağıyla karıştırılıp kullanılır. Faydaları; Mide ülseri rahatsızlığına iyi gelir. Egzama ve öbür cilt hastalıklarında yararlıdır. Yaraların çabuk kapanmasını olanağı sağlar.
  ]]>
  Nar Çeşitleri https://www.narcicegi.gen.tr/nar-cesitleri.html Mon, 10 Dec 2018 09:04:25 +0000 Nar Çeşitleri, Nar ülkemizde yıllardır yetiştirilen geleneksel bir meyvedir. Son yıllarda nar,  Avrupa ülkelerinin de istediği bir meyve türü olmuştur. Ülkemizin neredeyse her kısmında nar yetiştiriciliği yapılmaktadır Nar Çeşitleri, Nar ülkemizde yıllardır yetiştirilen geleneksel bir meyvedir. Son yıllarda nar,  Avrupa ülkelerinin de istediği bir meyve türü olmuştur. Ülkemizin neredeyse her kısmında nar yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bilhassa son zamanlarda kapama nar bahçesi Akdeniz ve Ege kısmında daha çok artmıştır.  Son yıllarda önem kazanan bir ihraç meyvesi olmakla beraber ilaç, boya, mürekkep, yağ,  hayvan yemi, tanen, sirke benzeri ürünlerin elde edilmesinde hammadde olarak kullanılmaktadır. Nar çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz;

  Hicaz Nar: Antalya Batı Akdeniz Denetim Enstitüsü aracılığıyla tescilli, sebep iç gerekse dış pazarda en fazla tutulan nar çeşididir. Türkiye nar ihracatının kocaman kısmı Hicaz nar'dır. Geççi, bölgeye ve mevsime ilişkili olarak 5-25 Ekim aralarında hasat edilir. Soğuktan yararlanma eşiği ağaç için -100C dir. Mayhoş nardır. Depolamaya çok uygundur uyumlu şartlarda 6 ay depolanabilir. Bölgeye,  toprak ve bakım şartlarına ilişkili olarak en erken 3. senede ekonomik verime yatar.  Meyve boyu ve kilosu çok büyüktür. Kabuk rengi kırmızı dane rengi koyu kırmızıdır. Usare randımanı %48,91.  Dane randımanı %50 çekirdek orta katı verim >41 kg/ağaç. Yeme kalitesi mükemmeldir. Hem yemeklik hem de ticari olarak tüketime uygundur.  
  Caner Nar (Çekirdeksiz): Dr. Caner Onur aracılığıyla geliştirilerek Türkiye de çekirdeksiz nar adıyla satılmış bir türdür. Depoda saklanmaya da uygundur. Meyve boyu ve kilosu büyüktür. Kabuk rengi Koyu kırmızı dane rengi bordo,  koyu kırmızıdır. Kabuk rengi ve meyve büyüklüğü tatmin edici meydana geldiği için son yıllarda ihracat için gündeme gelmektedir. Hem yemeklik hem de ticari olarak tüketime uygun bir üründür. 
  Nar ÇeşitleriWonderful: Dış kabuk Koyu kırmızı dane rengi kırmızıdır. Meyve büyüklüğü kocaman-orta aralarında olup bilhassa daneleme için uygundur. Tadı mayhoş ve lezzetlidir.  
  Deve Dişi: Dış kabuğunun rengi yeşil-açık kırmızı şeklindedir. Meyve büyüklüğü çok iri olup ağaçları çok verimlidir. Yumuşak çekirdekli ve tatlı bir nardır. Dane rengi açık kırmızıdır ve yeme kalitesi mükemmeldir. Yurt içinde tüketilen bununla birlikte Arap ülkelerine de ihraç edilen son derece lezzetli bir nar türüdür.  
  Esin Nar: Antalya Batem tarından tescil evresinde olan tatlı nar çeşididir.Soğuktan yararlanma eşiği ağaç için -100C dir. Tatlı nar meydana geldiği için depolanmaya Hicaz nar civarı uyumlu değildir. Bölgeye, toprak ve bakım şartlarına ilişkili olarak en erken 3.senede ekonomik verime yatar. Meyve boyu ve kilosu çok büyüktür.Kabuk rengi Koyu kırmızı dane rengi koyu kırmızıdır. Dane Randımanı % 53,78.Çekirdek yumuşak. Verim orta 20-40 kg/ağaç. Sofralık olarak tüketime uygundur.  
  İzmir Çekirdeksiz: Dış kabuk rengi kırmızı ve dane rengi tekrardan kırmızıdır. Meyvesi orta büyüklükte olup çekirdek son derece yumuşaktır. Çok lezzetlidir.  
  İzmir 23: Ege tarımsal denetim enstitüsü aracılığıyla tescil edilmiş tatlı nar.  Ağacı orta güçlü olup orta verimlidir. Meyvesi büyüktür.  Kabuğunun rengi şeker pembe, adet ve şıra rengi kırmızıdır.  Adet randımanı %5,23, tanede çekirdek oranı %14,28,  şıra randımanı %47,85 olup tatlı ve yumuşak çekirdekli bir çeşittir. 
  Caner Nar(Tatlı): Antalya Batem'den emekli Dr. Caner Onur aracılığıyla geliştirilmiş tatlı nardır. Meyve boyu minik-ortadır. Kabuk rengi Koyu kırmızı dane rengi bordo, koyu kırmızıdır.
  ]]>
  Nar Çiçeği Çayının Zararları https://www.narcicegi.gen.tr/nar-cicegi-cayinin-zararlari.html Mon, 10 Dec 2018 16:01:23 +0000 Nar çiçeği çayının zararları, nar çiçeği çayı, genel anlamda güvenli kabul edilen çaylardan biridir. Ancak bazı durumlarda tüketimi uygun görülmemektedir. Gebelik döneminde kullanıldığında düşüğe yol aç Nar çiçeği çayının zararları, nar çiçeği çayı, genel anlamda güvenli kabul edilen çaylardan biridir. Ancak bazı durumlarda tüketimi uygun görülmemektedir. Gebelik döneminde kullanıldığında düşüğe yol açtığı savunulmaktadır. Yine emzirme dönemindeki kadınlar için de uygun görülmemektedir. Nar çiçeği çayı tansiyon ve kolesterol için kullanılan ilaçlar için etkileşim yaratabileceğinden bu tür hastalıklara karşı ilaç kullanan kişilerin doktora danışarak tüketmesi gerekir.

  Bu tür zararların yanı sıra nar çiçeği çayının sağlık için faydaları da azımsanmayacak kadar çoktur. Başta kolesterol olmak üzere pek çok sağlık sorununa karşı içilebilecek bir bitki çayıdır. Yüksek kan basıncını düşürmek için içilebilen nar çiçeği çayının bu etkisi yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Günde 2 fincan nar çiçeği çayı içmek tansiyon düşürmek için etkili olur. Nar çiçeği özü kanserli hücrelerin azalmasına ve özellikle mide kanserinin vücuda yayılmasına engel olmaktadır. Antioksidan etkisi özellikle mide kanseri tedavisinde iyileştirici etki yaratmaktadır.

  Nar Çiçeği Çayının Zararları

  Nar Çiçeği Çayı Nasıl Hazırlanır

  Nar çiçeği çayı yalnızca bitkinin kurutulmuş çiçeklerinden hazırlanabilir. Ayrıca zencefil, tarçın ve limon suyu da ilave edilerek hazırlanabilir. Bir su bardağı çay için 1 tatlı kaşığı nar çiçeği yeterli olur. Bir su bardağı kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı nar çiçeği eklenerek 20 dakika demlenmesi beklenir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra süzülerek içilebilir. Çayın bekleme süresi uzatıldığında çayın tadı acılaşabilir. Kişinin damak tadına göre limon, tarçın, bal eklenerek içilebilir. Ayrıca biraz fazla hazırlayarak dolapta 3 gün kadar muhafaza edilebilir.

  ]]>
  Nar Çiçeği Yağı https://www.narcicegi.gen.tr/nar-cicegi-yagi.html Tue, 11 Dec 2018 05:55:54 +0000 Nar Çiçeği Yağı, bütün kozmetik ürünlerinizi rafa kaldırmanıza neden olacak mucizevi bir doğal yağdır. Cildin genç kalmasını sağlamakta ve yıpranan cildi eski tazeliğine geri döndürmekte çok etkilidir. Nar meyvesinin in Nar Çiçeği Yağı, bütün kozmetik ürünlerinizi rafa kaldırmanıza neden olacak mucizevi bir doğal yağdır. Cildin genç kalmasını sağlamakta ve yıpranan cildi eski tazeliğine geri döndürmekte çok etkilidir. Nar meyvesinin insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmez. Yine aynı şekilde nar ağacı da bir çok ilaç ve kozmetik ürünü yapımında kullanılmaktadır. Narın çiçeği de çayı yapılarak içildiğinde cilde tazelik vermesinin yanı sıra, antioksidan özelliği sayesinde vücut da bulunan zararlı maddelerin atılmasını sağlamaktadır. Bütün bu özellikleri ile nar ağacı her yönü ile tam anlamı ile mucize diye adlandırabileceğimiz bir bitkidir. 

  Nar çiçeği yağının faydaları nelerdir

  nar çiçeği yağı düzenli kullanıldığında yaşlanma etkilerine karşı korur ve cildin eski tazeliğine kavuşmasına yardımcı olur. yukarı da da belirttiğimiz gibi, nar çiçeği yağına sahip olan kimse, diğer kozmetik ürünlerine ihtiyacı duymaz. Kısacası çok pahalıya aldığınız yaşlanma karşıtı kozmetik ürünlerinin yerine nar çiçeğini kullanırsanız, çok daha ucuza ve kozmetik ürünlerine kıyasla çok daha etkili bir ürün kullanmış olursunuz. Nar çiçeği yağı hemen her aktarda bulabileceğiniz bir üründür.

  Nar Çiçeği Yağı
  Nar çiçeği yağı nasıl kullanılır

  Nar çiçeği yağı her akşam yatmadan önce temiz cilde masaj yaparak uygulanır. Kuru cilde uygularsanız cildiniz hemen yağı emecektir. Eğer cildiniz yağlı ise, cildinizdeki yağın yastığa bulaşmaması için on dakika kadar geç yatın. Bu uygulamayı kuru cilde sahip olanlar her gün uygulayabilirler. Yağlı ciltler ise, iki günde bir uygulamalıdırlar.
  ]]>
  Nar Çiçeği Yağının Faydaları https://www.narcicegi.gen.tr/nar-cicegi-yaginin-faydalari.html Tue, 11 Dec 2018 18:44:02 +0000 Nar çiçeği yağının faydaları, Nar çiçeği sadece yağı ile değil güzelliği ve rengi ile bile insanların ilgi odağı olmuştur. Eski zamanlara göre günümüzde daha az kullanılan nar çiçeği yağı oldukça faydalı bir bit Nar çiçeği yağının faydaları, Nar çiçeği sadece yağı ile değil güzelliği ve rengi ile bile insanların ilgi odağı olmuştur. Eski zamanlara göre günümüzde daha az kullanılan nar çiçeği yağı oldukça faydalı bir bitkidir. Nar çiçeği yağının genellikle kişilerin cildinde etkiler göstermektedir. Cilt üzeride son derece büyük etkiler meydana getirerek insanlardaki problemlerin ortadan kalkmasını sağlayan bu bitki yağını sizlerde kullanarak birçok probleminizin önüne rahat bir şekilde geçebilirsiniz. İnsanlar tarafından çok fazla bilinmediği için kullanımı biraz daha az olan nar çiçeği yağı, aslında son derece etkili ve bir o kadar da doğal olduğu için sağlıklıdır. Bu nedenle nar çiçeği yağı her yaştan insanda masaj yöntemi ile kullanılmaktadır. Bu nedenle sizlerde bu mükemmel bitkinin yağını alarak ya da kendiniz elde ederek mucizevi etkilere şahit olabilirsiniz. Antioksidan olarak çok büyük etkileri olan nar çiçeği yağının faydaları bu etkisi ile yaşlanma karşıtıdır. Uzun yıllar kullanıldığında kişilerde cildin kırışmasını önleyen ve cildi besleyen bu yağlar sizleri kırışıklıklardan koruyarak yaşlanma belirtilerini ortadan kaldıracaktır. Bu nedenle nar çiçeği yağının uzun yıllar kullanılması şarttır. Sizi de bu etkiye şahit olarak nar çiçeği yağının faydalarından yararlanabilirsiniz. Türkiye Dünyada en çok nar üretilen ülke olması nedeniyle ülkemizde nar çiçeği yağı ya da nar çiçeği bulmak oldukça kolaydır. Sizler de bu bitki yağını elde etmek için en yakın aktara gidin.

  Nar Çiçeği Yağının Faydaları
  • Nar çiçeği çiçeği içerisinde yüksek miktarda farklı vitaminler bulunmaktadır. Bu vitaminler genellikle insan vücudunda en çok ihtiyaç duyulan vitaminlerdir. Bu nedenle nar çiçeği yağı kesinlikle kullanılması gereken bitkisel ürünlerdendir. Nar çiçeğinin içerisinde bulunan C vitamini, Potasyum, demir ve K vitamini başta olmak üzere birçok farklı vitamin bulundurmaktadır. 
  • Nar çiçeği yağı, kişilerde bağışıklık sistemi üzerinde çok büyük etkiler gösterdiği için bu yağ özellikle kış aylarında çokça kullanılmalıdır. Bu gibi kullanımlarda çok büyük faydalar görülebilir. 
  • Nar çiçeği yağı ağız yolu ile abartılmayacak kadar tüketildiğinde insanlar mükemmel etkiler yapmaktadır. Özellikle kalp ve damar sağlığı açısından nar çiçeği yağının faydaları insanlar için çok büyük önem teşkil eder. Nar çiçeği yağı uzun yıllar boyunca diğer yağların yerine kullanıldığında çok mükemmel bir şekilde kalbinizi koruyarak sizler birçok problemden uzak tutar. Birçok ileri yaştaki insanda görülen kolesterol probleminden sizleri rahatça koruyabilecek olan nar çiçeği yağını özellikle yüksek kolesterol problemi olan insanların kullanması ile birçok fayda elde edilebilir.
  • Bu faydalarının yanı sıra bir diğer faydasından bahsedecek olursak bu yağ sindirim sistemini daha hızlı çalıştırdığı için insanlarda kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Bu faydası aslında birçok kişinin işine gelmektedir. Çünkü insanların en çok sorunu olan fazla kiloların giderilmesi hiçte kolay değildir. Bu nedenle nar çiçeği yağının faydalarından yararlanarak bu gibi sorunların önüne rahat bir şekilde geçilebilir. 
  • Cilt üzerinde kullanıldığında insanlarda genellikle yoğunluktan dolayı meydana gelen kas ağrılarında nar çiçeği yağının faydaları kendisini gösterir. Adeta bir kas gevşetici kadar büyük etkiler yapan nar çiçeği yağı, ağrıyan bölgeye masaj yöntemi ile bol bol sürülür. 
  • Son olarak bir diğer faydası ise saçlar üzerindedir. Sürekli olarak saça uygulanan bu yağ insanlarda muhteşem etkiler göstererek saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlayabilir.
  ]]>